اقتصاد اسپانیا

 

اسپانیا چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس نرخ GDP و شانزدهمین اقتصاد بزرگ بر مبنای قدرت خرید است و پنجمین اقتصاد بزرگ در اتحادیه اروپاست و براساس آمار و ارقام سال 2012 اسپانیا دوازدهمین صادر کننده بزرگ دنیا و شانزدهمین وارد کننده بزرگ دنیا بوده است.

اسپانیا از نظر شاخص توسعه انسانی مقام 23 را دارد و از نظر سرانه GDP توسط بانک جهانی در مکان 30 رده بندی شده بنابراین اسپانیا یکی از اقتصادهای با درآمد بالا را در میان کشورهای با توسعه انسانی بالا را داراست و پس از بحران اقتصادی 8-2007 عملکرد اقتصادی اسپانیا بین سال های 2007 تا 2012 ضعیف تر شده .

علی رغم عملکرد اخیر اقتصادی نه چندان مطلوب اسپانیا در کل ، موقعیت بین المللی تجاری اسپانیا بهبود یافت و در طول سال های نا مناسب اقتصادی اسپانیا به طور چشمگیری وارداتش را کاهش و صادراتش را افزایش داد و به جذب تعداد هرچه بیشتر گردشگران ادامه داد و برای نخستین بار در سه دهه اخیر در سال 2013 به موازنه مثبت تجاری دست یافت.

در سال 204 صندوق بین المللی برد پیش بینی خود را از رشد اقتصادی اسپانیا را بهبود بخشید و آن را در صدر منطقه پولی یورو قرار داد.

رونق رکورد املاک و مستغلات

با قبول واحد پولی یورو نرخ بهره پول با کاهش مواجه شد و درنتیجه رشد بازار مسکن اسپانیا از سال 1997 آغاز شده بود ، در طول چند سال شدت گرفت و منجر به ایجاد حباب مسکن اسپانیا گردید. این پدیده با سرمایه گذاری بانک های محلی جان می گرفت. در این هنگام اقتصاد اسپانیا برای جلوگیری رسیدن به رشد اقتصادی صفر از شرکای خود در اتحادیه اروپا مانند آلمان وام گرفت.

بر پایه رشد غیر منطقی بازار مسکن کشور اسپانیا بیش از نیمی از شغل های ایجاد شده توسط اتحادیه اروپا را تا سال 2005 تولید کرد و سرانجام در سال 2008 حباب مسکن ترکید و منجر به سقوط بخش مهمی از اقتصاد که در رابطه مستقیم با املاک و مستغلات و ساخت و ساز بود ، شد.

همچنین موجی از اخراج کارکنان به راه افتاد و تقاضای عمومی برای کالا و خدمات کاهش یافت. 

ادامه رکود و سقوط قیمت مسکن در اسپانیا بانک های محلی دولت را مجبور به پیشگیری برنامه ای تحت عنوان ثبات تحکیم نمودند و سرانجام موفق به دریافتن کمک مالی بانک مرکزی اتحادیه اروپا در سال 2007 شدند.

سیستم بانکداری اسپانیا

بانک های خصوصی اسپانیا نقش اساسی در رشد اقتصادی اسپانیا ایفا نموده اند.

تا قبل از سال 2011 سیستم بانکداری اسپانیا به عنوان یکی از بهترین و قوی ترین سیستم های بانکداری غربی در مواجه با بحران های اقتصادی جهانی شناخته می شد به لطف سیاستهای و سوابق محافظه کارانه مالی کشور اسپانیا بر این اساس موظف به رعایت قوانین سرمایه ای سختگیرانه و تقاضای ضمانتنامه های گوناگون در مواجه با وام گیرندگان هستند. 

این موضوع باعث شد تا بانک ها ، بخصوص آن هایی که از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می کردند اثرات بحران بازار مسکن را بهتر از آنچه انتظار می رفت تحمل کنند. چرا که علی رغم تاخیر در پرداخت وام گیرندگان مسکن وام ها به وسیله دارایی های حال و آینده وام گیرنده تضمین شده بود.

قیمت ها در اسپانیا

به دلیل نبود ذخایر ملی اسپانیا مجبور است از دیگر کشورها سوخت وارد کند و این به معنی فشار بر نرخ تورم است. در ژوئن سال 2008 نرخ تورم به بالاترین نرخ خود در طول 13 سال قبل از آن رسید و سپس با سقوط نرخ نفت در نیمه دوم سال 2008 و سقوط بازار مسکن بزودی اسپانیا این خطر را پشت سر گذاشت و درنتیجه این وقایع اسپانیا در ژانویه 2009 پایین ترین نخ تورم در 40 سال اخیر را ثبت نمود و در مارچ 2009 با نرخ تورم منفی به پایین ترین نرخ از ابتدای ثبت آن در کشور اسپانیا رسید.

ثبات اقتصادی اسپانیا

بعد از سال 1990 شرکت های اسپانیایی برای خود جایگاه بین المللی دست و پا کردند و اغلب حوزه تاثیر خود را به منطقه آمریکای لاتین که به لحاظ فرهنگی با آن قرابت بیشتری دارند گسترش دادند.

 اسپانیا دومین سرمایه گذار بزرگ پس از ایالات متحده در امریکای لاتین قلمداد می شود.

اسپانیا همچنین فعالیت اقتصادی خود را در آسیا به ویژه در چین و هند گسترش داده ، این یکه تازی در بازارهای آمریکایی و آسیایی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی شاید به دلیل تمایل روز افزون به فرهنگ و زبان اسپانیایی در میان کشورهای در حال توسعه است.

شرکت های اسپانیا در بخش های مختلفی سرمایه گذاری می کنند از جمله انرژی های تجدیدپذیر (مانند شرکت Iberdrola) بخش تکنولوژی مانند شرکت های Telefonica ، Abengoa ، Mondragon ، Movistar ، Gamesa ، بخش قطار و راه آهن مانند شرکت های CAF و Talgo بخش کاشی و سرامیک مانند شرکت Inditex و شرکت های نفتی مانند Repsol ، همچنین در بخش زیر بنایی با در اختیار داشتن 6 تا از بزرگترین شرکت های دنیا در حمل و نقل ACS.OHL و Acciona و Ferrovial و FCC

ساختارهای زیربنایی

براساس گزارش رقابت پذیری جهانی با کشور اسپانیا در میان 10 کشور اول جهان از جهت ساختارهای زیربنایی مدرن و کارآمد قرار گرفت.

پنجمین کشور اتحادیه اروپا با بهترین تاسیسات زیربنایی و جلوتر از کشورهایی مانند ژاپن و آمریکا قرار گرفته است.

بخصوص در بخش خطوط آهن پرسرعت ، اسپانیا طولانی ترین شبکه خطوط قطار پر سرعت را بعد از چین داراست و همچنین پروژه های بسیاری را با بهره گیری از تکنولوژی اسپانیایی در سراسر جهان در دست احداث دارد.

شرکت های اسپانیا تعداد 262 ساختار زیربنایی حمل و نقل را در سراسر جهان رهبری می کنند که تقریبا 36 درصد میزان کل را به خود اختصاص داده اند و در این رابطه سه شرکت پیشتاز در سطح جهان سه شرکت ACS ، Global Via ، Albertis هستند که این رتبه ها را براساس تعداد پروژه های راه ، راه آهن ، فرودگاه و بندر در دست ساخت در سراسر جهان دارند. ( اکتبر 2012 )

و با در نظر گیری میزان سرمایه گذاری در زیر بناها اولین شرکت در جهان با 72 میلیارد یورو شرکت Fevrovial Cintra است و با فاصله کمی شرکت ACS با 70 میلیارد یورو قراردارد در میان 10 شرکت برتر جهان از نظر میزان سرمایه شرکت های اسپانیایی Sacyr ، Fcc ، Global via و OHL نیزا قرار دارند.

در سال 2013 شرکت های عمرانی اسپانی در سراسر جهان قراردادهایی با ارزش بیش از 40 میلیارد یورو منعقد کردنندن و رکورد جدیدی را برای صنعت ملی اسپانیا به ثبت رساندند.

شهر والنسیای اسپانیا پررفت و آمدترین بندر در دریای مدیترانه و پنجمین بندر شلوغ اروپاست.

همچنین اسپانیا 4 بندر دریایی شلوغ دیگر دارد که در میان 100 بندر اول جهان قرار دارند و درنتیجه اسپانیا از این حیث مشترک با ژاپن در جایگاه سوم جهان قرار دارد.

رشد با ثبات صادرات

در طول سال های رونق اقتصادی اسپانیا کسری تجاری بی سابقه ای معادل 10 درصد GDP به ثبت رسانید (2007) ، در طول سال های رکورد نیز اسپانیا واردات خود را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داد و علی رغم شرایط نامناسب اقتصاد جهانی صادرات خود را افزایش داد و گردشگران زیادی را پذیرفت.

در نتیجه در سال 2013 نرخ رشد صادرات اسپانیا به4/2 درصد رسید که بالاترین در اتحادیه اروپا بوده . 

اقلام صادراتی اسپانیا شامل کالاهای اساسی و خودرو بوده ، پیش بینی نرخ رشد 2/5 درصدی برای سال 2014 آن شده. یکی دیگر از اقلام صادراتی اسپانیا که رشد قابل توجهی در سال های اخیر داشته تجارت محصولات کشاورزی بوده و در طول سال های 2004 تا 2014 میزان صادرات این بخش اسپانیا با رشد 95 درصدی 22/5 میلیارد یورو رسید که عمده ترین محصولات آن خوک ، شراب و روغن زیتون بوده .

اسپانیا با تولید 50 درصد کل تولید روغن زیتون جهان در سال 2013 همچنین پیشتاز صادرات شراب در جهان بوده است.

بخش های اقتصاد اسپانیا

به طور سنتی تا سال 2008 بیشترین صادرات و واردات اسپانیا به کشورهای اروپایی مانند آلمان ، فرانسه ، ایتالیا و پرتغال. در سال های اخیر محصولات اسپانیایی راه خود را به خارج اروپا باز نموده اند و مشتریان عمده آن آمریکای لاتین و آسیا ( ژاپن ، چپین و هند ) آفریقا ( مراکش الجزیره و مصر ) و ایلات متحد آمریکا هستند.

واردات کالاهای اسپانیا بیشتر از ژاپن و چین و کره جنوبی است و سوخت فسیلی از ونزوئلا ، آرژانتین و الجزیره و لیبی وارد میگردد.

پس از بحران اقتصادی سال 2008 اسپانیا صادرات خود را به طور چشمگیری افزایش داد و از سال 2010 حوزه صادرات محصولات خود را وسعت بخشید و همچنین مقاصد سنتی صادرات خود را توسعه داد و کالاهای خود با تکنولوژی متوسط و بالا را در بازارهای رقابتی آسیا و آمریکا بفروش رساند.

صنعت توریسم اسپانیا

در طول چهار دهه اخیر صنعت توریسم اسپانیا به دومین رده جهان رسیده و ارزش کلی توریسم داخلی و خارجی اسپانیا چیزی در حدود 11 درصد GDP کشور را به خود اختصاص داده و زمینه اشتغال بیشتر از 2 میلیون نفر را فراهم نموده.

در ماه آگوست سال 2012 اسپانیا به رکوردهای تازه در این خصوص دست یافت و ماهانه 7/9 میلیون گردشگر را پذیرفت .

در سال 2013 اسپانیا سومین کشوری بود که در جهان بیشترین بازدید از آن صورت گرفت و تعداد آن به 60/6 میلیون گردشگر رسید. شایان ذکر است که مقر سازمان توریسم جهانی نیز در مادرید است.

صنعت خودروی اسپانیا

صنعت خودرو در اسپانیا یکی از بزرگترین کارفرماها در کشور است و تا سال 2009 ، بیش از 9 درصد کل نیروی کار اسپانیا را به خدمت گرفته بود و مشارکت 3/3 درصدی در GDP اسپانیا داشته.

در سال 2008 مشارکت بخش خودرو در صادرات اسپانیا به بیش از 18 درصد رسید و دومین صنعت در صادرات کشور لقب گرفت.

در سال 2014 اسپانیا در حدود 2/4 میلیون خودرو تولید کرده و رده نهم جهانی و دوم اروپا را در صادرات اتومبیل به خود اختصاص داد. در کنار خودرو ملی اسپانیا (SEST) که مهمترین بخش خودرو سازی در اسپانیا است.

تولیدکنندگان عمده جهانی مانند فولکس واگن ، نیسان و مرسدس بنز و رنو و پژو و ایویکو کارخانجات عظیمی در اسپانیا دارند.

صنعت انرژی

در سال 2008 مصرف سرانه الکتریسیته به میزان 6523 کیلووات بر ساعت رسید که در حدود 88 درصد میانگین مصرف اروپاست.

اسپانیا یکی از پیشتازان جهانی در انرژی های بازگشت پذیر به شمار می رود چه به عنوان مصرف کننده و چه به عنوان تولید کننده و در سال 2013 به نخستین کشور در جهان از نظر بهره گیری از انرژی بادی شناخته شد.

 

 

 

برچسب ها
تجارت با اسپانیا شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا بانک های اسپانیا اقتصاد اسپانیا

فرم درخواست ویزا

نام نام خانوادگی
نام پدر تاریخ و محل تولد
جنسیت ملیت
شغل شماره گذرنامه
تاریخ انقضا محل دریافت ویزا
تاریخ رسیدن ایمیل
عکس گذرنامه

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com