اخبار

عجیب ترین پدیده های طبیعی دنیا
عجیب ترین پدیده های طبیعی دنیا

عجیب ترین پدیده های طبیعی دنیا

۱۰ مرداد ۱۳۹۴

دایره های افسانه ای نامیبیا

نمای علفزار های نامیبیا به گونه ای است که انگار دچار آبله مرغان وخیم شده اند. دو هزار کیلومتر چشم انداز سوخته و نارنجی فام که با دایره هایی حالت آبکش پیدا کرده اند. دایره هایی که محیط شان با علفزار های بلندی کاکل دار شده است .

 گویی این چاله چوله هایی که شبیه جای آبله هستند به طور یکنواخت فاصله بندی شده اند و هیچ همپوشانی ندارند. بومیان معتقدند که این علامت ها جای پای خدایان است. البته اهل علم هم به دنبال پاسخ منطقی تری بوده اند اما توضیحی منطقی برای این پدیده ندارند برخی می گویند که کار موریانه های شنزار است که ریشه های علف ها را ذره ذره می خورند و حفره های یی به وجود می آورند که رطوبت در آن ذخیره می شود. اما برخی دیگر چنی احتمالی را رد کرده اند و توضیح دیگری دارند .این گروه می گوییند چنین الگوی ظریفی در واقع شگرد گیاهان برای پخش شدن به نحوی است که بتوانند از منابع آب این منطقه خشک به بیشترین میزان  استفاده کنند.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت

عجایب دنیا

حلقه های کشت زاری زیر آبی

حلقه های کشت زاری را که گاه گاه گندم زار های جهان را آراسته اند به دوز و کلک به بشقاب پرنده ها نسبت داده اند اما نوع زیر آبی شان توضیح طبیعی تری دارد که شاید عجیب به نظر آید: عشق ورزی ماهیان. در سال 1995 بود که غواصان د ر آب های کرانه ژاپن متوجه نقش و نگار های دایره ای زیبای در کف شن زار های کف اقیانوس شدند. مشخص شده هنر مند آفرینش گر این نگاره های زیر آبی گونه هایی از پف ماهی است که قبلا شناسایی نشده بود. پف ماهی نر با استفاده از باله هایش جریان ریزی در آب پدید می آورد که مواد کف دریا را می چرخاند . دکتر الکس جردن زیست شناس دانشگاه تگزاس در شهر آستین ایالات متحده می گوید یک بشقاب خوراک پف ماهی شرط می بندم که پف ماهی ماده جفت خود را از میان آنهایی انتخاب می کند که بهترین نقش و نگار را ترسیم کرده باشند( خوراک پف ماهی اگر درست تهیه نشده باشد کشنده است). این که پف ماهی خانم بر اساس چه ویژگی هایی دست به انتخاب نقش و نگاره های مورد پسند خود می زند هنوز مشخص نیست.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت

دهانه برخوردی پاتومسکی

سطح زمین از حدود 160 دهانه برخوردی پوشیده شده است. این چاله های عمیق را چیزهای فرو افتاده از فضا مانند سیارک ها و ستاره وار ها پدید می آورند. دهانه برخورد پاتومسکی که در سال 1949 در جنوب شرقی سیبری کشف شد در نگاه نخست به نظر می رسد که باید جزو همای دهانه های برخوردی کره زمین باشد . این دهانه که 160 متر عرض دارد، دارای دهانه ای مرکزی شبیه تخم مرغی قرار گرفته در آشیانه عقاب است.اما همچنان شک و تردید شدیدی در مورد فرض برخورد وجود دارد. دکتر ناتالیا آرتمیوا از فرهنگستان علوم روسیه در مسکو می گوید شواهدی وجود ندارد که پای برخورد پر سرعتی در میان باشد تمامی چنین نظریه هایی که دیده ام گمانه زنی های محض هستند ، گمانه زنی افرادی که سر رشته ای از فیزیک برخورد ندارند. در سال 2013 نیم تن از مواد این دهانه برخوردی را برداشتند و با چرخ بال بردند تا بلکه با تجزیه و تحلیل آن بتوانند در نهایت پرده از رازهای این دهانه برخوردی بردارند

تور هسد الن

 در دره هسد الن که 15 کیلومتر طول دارد و در 120 کیلومتری جنوب شهر تروندهایم نروژ قرار دارد فقط 150 نفر زندگی می کنند همین ساکنان اندک شمار هستند که اغلب بخت دیدن یکی از عجایب طبیعت را دارند . ساکنان این دره دست کم از زمان جنگ جهانی دوم از دیدن رقص باریکه های روشن نور در آسمان خبر داده اند که شبیه جرقه های لایه لایه آتش بازی است که در عکس های با مدت زمان ظهور طولانی به ثبت می رسد . اوج این پدیده در اوایل دهه 1980 بود که 20 بار در هفته رخ میداد . امروزه این تعداد به طور تقریبی طی یک سال رخ می دهد علت این پدیده همچنان نا مشخص است و چندین توضیح برای آن مطرح کرده اند که با هم در رقابتند از بشقاب پرند که بسیار نامحتمل است تا درخشش درون جوی عنصر اسکاندیوم حاصل از احتراق های کف دره. برخی هم بر تلاقی دود های گوگردی برخاسته از رودخانه هسیا در همان نزدیکی  با هوای مرطوب انگشت گذاشته اند یا آنرا پدیده شبیه آذرخش گلوله ای می نامند.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت

 کره های کلر کسدورپ

این کره های عجیب که شبیه شاه بلوط یا شاید هم توپ ورزش بولینگ هستند که در مجاورت معادن واقع در نزدیکی شهر کلر کسدروپ در شمال غرب آفریقای جنوبی  قرار دارند سرخ فام هستند و اندازه شان 5 میلیمتر تا 10 سانتی متر است. واکاوی با پرتو ایکس نشان داده است که از مواد کانی ولزتونیت و هماتیت ساخته شده اند. برخی معتقدند که این کره ها فقط می تواند کار دست موجوداتی هوشمند باشد اما دانشمندان نظر دیگری دارند و می گویند ذخیره های آتشفشانی وقتی هنگام سرد شدن تغییر شکل میدهندچنین پدیده ای را ایجاد می کنند . پل هاینریش از دانشکده ایالتی لوییزیانای آمریکا معتقد است که ترکیب ساختار درونی و شکل بیرونی مکرر شبه کروی شان کاملا ویژگی دگرگونی طبیعی است که گمان می رود حدود سه میلیارد سال قدمت داشته باشد و به همین دلیل برخی ادعا می کنند که گواهی از موجودات هوشمند در کره زمین قبل از انسان نوین هستند. ولی بررسی های گسترده هاینریش در دهه 1990 بر چنین ادعاهایی خط بطلان کشید.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت، کره های کلر کسدروپ

تخته سنگ های زنگ نواز

تخت سنگی را تصور کنید که همانند زنگوله صدای زنگ بدهد. چنین سنگ های آوا سازی را میتوان در سراسر ایالات متحده یافت می شوند و معروف ترین نمونه هایشان را پنسیلوانیا و نیوجرسی یافته اند. در یکی از این جاها به نام ( بوستان تخت سنگ ها زنگ نواز) در جنگلی به وسعت بیش از 2.8 هکتار چنین تخته سنگ هایی پخش شده اند. راز صداسازیشان هنوز از پرده نیافتاده اما میتوان آن را به میزان بالای آهن و آلمینیوم در این سنگ ها ربط داد . تخته سنگ ها از جنس اولیوین دیاباز هستند که خاستگاهشان به فعالیتهای آتش فشانی می رسد این منطقه در 12 هزار سال گذشته مکررا منجمد و آب شده است به طوری که مواد و سنگهای آن به قطعات کوچکتر سرشکن شده اند که امروز می بینیم. برخی صدایشان را مانند صدایی توصیف کرده اند که هنگام تلنگر زدن به دسته لیوان می شنویم.البته به نظر می رسد که صدای سنگ های دارای اندازه های مختلف با هم فرق دارد.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت، سنگهای زنگ نواز

تخت سنگها موئراکی 

از شن های ساحل کوئکوهه در جزیره جنوبی زلاندنو بیرون زده اند و ساختار های کروی جالبی دادند . نام شان هم به خاطر شهر موئراکی که در مجاوتشان است .اندازه شان از 50 سانتی متر تا 2 متر متغییر استو طبق ادعای سنت بومی آئوری ، سبد های صید مار ماهی هستند که بعد از غرق شدن زورق افسانه ای تکه تکه شده اند. اما دانشمندان معتقدند که وقتی که در بیش از 50 میلیون سال پیش رسوبات دریا داشت سفت می شد شکل گرفته اند.عقب نشینی دریا که پس از آن رخ داد سبب شد تا در خشکی قرار گیرند . بنا براین باور بر این است که پیدایش شان به طور طبیعی بوده است ولی سازو کار دقیق سفت شدن رسوبات مشخص نیست.. رابرت ریزول استاد دانشگاه لیدز می گوید : شرایط کنشهای موضعی منجر به ایجاد کره هایی با شکل هندسی تقریبا کامل کروی و بیضوی هنوز در هاله ای از رمز و راز قرار دارد . پدیده های مشابهی به نام تخته سنگ های کوتو نیز در هوکیانکا هاربور در جزیره شمالی زلاندنو نیز پیدا شده است.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت، سنگهای موئراکی

سنگ های رونده 

در بستر دریاچه خشک شده ریستریکت پلایا ( بخش ساکت و بیابانی بوستان ملی دث ولی در کالیفرنیا) پدیده ای پر از راز و رمز از آغاز قرن بیستم دانشمندان را به حیرت افکنده است. به نظر میرسد که تخته سنگ ها خود به خود حرکت می کنند و شیار هایی طولانی در دل شن ها به بوجود می آورند که گویی افرادی نامرئی از آن جا گذشته اند. این رد های عجیب چند متری و زیگزاگ در سرایر این چشم انداز خشک به چشم می خورد. این تکه سنگ ها عجیب را سنگ رونده نام نهاده اند.

نخستین نقشه برداری از این منطقه  در دهه 1940 انجام شده و تحقیق جدی در مورد این پدیده از 1970 آغز شد که تا امروز ادامه داشته است. تازه ترین نقطه عطف در تحقیقات راجع به این پدیده با نصب دور بین های زمان بندی شده توسط گروهی از دانشمندان رخ داده است تا در مورد این سنگ ها جاسوسی کنند. فیلم ها نشان می دهند که ذوب شدن آهسته آهسته یخ و حرکت آن به سنگ ها فشار می آورد تا به حرکت در آیند.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت، سنگهای رونده

قرص های یخی

صفحه های دایره ای یخ که یاد آور صفحه های آهنگ گرامافون هستند در آب های خروشان رود خانه ها تکه تکه می شوند . این منظره را در آمریکا ، اسکاندیناوی و همچنین گاهی در انگلستان می توان دید . اغلب بیش از 10 متر عرض داردن و باور این است که هنگامی شکل می گیرند که نواحی پر فشار با آب و هوای سرد کنار رودخانه همراه می شود. فشار زیاد باعث انجماد می شود ولی این انجماد به یکباره صورت نمی گیرد.ابتدا قطعات و مکعب های کوچک یخ درون رودخانه تشکیل می شود که اگر درون گرداب های بزرگ به دام بیافتند این دایره های یخی باشکوه را می سازند. به هر حال چنین نظریه ای وجود دارد. بررسی دقیقشان دشوار است چون ماهیتی نادر و بی مقدمه دارند . مبنای بررسی فیلم های ویدئویی هست که شاهدان عینی گرفته اند.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت، قرص های یخی

دریاچه هیلیر 

زیاد پیش نمی آید که به دریاچه ای به رنگ صورتی برخورد کنیم . دریاچه هیلیر تنها دریاچه اینگونه در جهان نیست اما به خاطر سایه رنگ صورتی روشن اش که یاد آور بستی توت فرنگی است، بی شک یکی از زیبا ترین هاست بخصوص وقتی که از آسمان به آن بنگریم. در میدل آیلند، بزرگ ترین جزیره در رشته جزایر ریچرچ واقع در کرانه های غرب استرالیا قرار دارد. هنوز رنگ آن را نتوانسته اند به صورت عینی توصیف کنند . بی تردید بحث گول زنندگی نور در میان نیست. زیرا اگر آب دریاچه را درون بطری بریزیم و به جایی خیلی دور از آن هم ببریم باز هم رنگ صورتی اش به جا می ماند دانیل کلی سردبیر مجله اینترنتیه لیک ساینتیست می گوید:  شاید انواع خاصی از جلبک ها را دارد که رنگ دانه ای صورتی در آب می ریزند. صورتی فام بودن دریاچه های مشابه این دریاچه مثل دریاچه سالیناس دو توره ویه خا در جنوب شرقی اسپانیا را نیز به وجود رنگ دانه های مشابه و باکتری های سرخ رنگ ربط میدهند. اما هنوز استدلال جامعی وجود ندارد.

عجایب دنیا ، عجایب طبیعت، دریاچه هیلیر

برچسب ها
پدیده عجیب ترین
به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 ( نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com