اسپانیا

اسپانیا
شهرها
مادرید
مادرید
بارسلونا
بارسلونا
سویل
سویل
کوردوبا
کوردوبا
گرانادا
گرانادا
والنسیا
والنسیا

زبان : اسپانیایی
جمعیت : 46,030,109 نفر
وسعت : 504030000 کیلومتر مربع
واحد پول : یورو

کشور اسپانیا 

اسپانیا در جنوب غربی اروپا و بین مدار 36  تا 44 درجه شمالی و 9 درجه و 25 دقیقه طول غربی تا 3 درجه و 10 دقیقه طول شرقی قرار دارد . نصف النهار گرینویچ از کشور اسپانیا و نزدیکی شهر والنسیا می گذرد . مساحت اسپانیا 000 /030 /504  کیلومتر مربع است .این کشور از نظر وسعت پنجاه و یکمین کشور جهان میباشد و مساحت آن ، تقریبا یک سوم مساحت ایران است .

آشنایی با اسپانیا

جمعیت

بر اساس آمار سال 2008 ، کشور اسپانیا با 300/063/46 نفر جمعیت ، بیست و هشتمین کشور پرجمعیت جهان است. رشد سالانه این کشور 13/0 درصد در سال است . همچنین 1/98 درصد از جمعیت آن نیز طبق آمار سال 2005 ، باسواد هستند.

 

نژاد 

جمعیت اسپانیا در کل ، ترکیبی از بومیان شبه جزیره ایبریا و فاتحان این شبه جزیره است . اقوام و نژادهای غیر بومی، عبارتند از : رومنها ، اقوام مدیترانه ای ، سوبی ، وندالز ،ویزیگوت ها و اقوام تتونیک میباشد. علاوه بر این ، یهودیان نیز در این سرزمین ساکن شده اند .

در حال حاضر چند گروه قومی اصلی در اسپانیا ساکنند که از لحاظ فرهنگ و زبان خصایص جداگانه ای دارند . برای مثال میتوان اقوام زیر را نام برد : 

1 . کاتالان ها که 16 درصد از کل جمعیت اسپانیا هستند و در نواحی شمال شرقی و جزایر شرقی ساکنند ( شهر بارسلون ، مرکز کاتالان هاست )

2 . گالیسین ها که 7 درصد از کل جمعیت اسپانیا هستند و در نواحی شمال غربی اسپانیا سکونت دارند 

3 . باسک ها  که 2 درصد از کل جمعیت اسپانیا هستند و اطراف خلیج بیسکای در شمال اسپانیا مستقرند . شهر بیلبائو مرکز این منطقه است .

4 . روماها که اقوام چادرنشین اسپانیا هستند .

 پرچم

پرچ اسپانیا در سال 1978 مشخص و تثبیت شد و سه نوار افقی به رنگ های قرمز و زرد دارد ؛ نوارهای بالایی و پایینی ، قرمز و یک اندازه هستند و نوار زرد رنگ ، در وسط و دو برابر اندازه نوارهای قرمز است. در سمت چپ نوار زرد رنگ ، نشان اسپانیا نقش بسته است . پرچم امروزی ، در 19 دسامبر 1981 تصویب شد . Rojo  به معنی رنگ قرمز و Amarillo  زرد است.

هر کدام از ربع دایره ها در نشان پرچم ، نمایانگر یکی از 4 سلسله و عصر پادشاهی مهم اسپانیا است که همه با هم در اواخر قرن 15 ، اسپانیای متحد را تشکیل دادند. اسامی این پادشاهان اینهاست:

کاستیل که با قلعه و دژ مشخص شده است ؛

لئون که شیر نماد آن است ؛

آراگون که با نوارهای زرد و قرمز و به صورت عمودی ، مشخص است (4 نوار قرمز و 5 نوار زرد) ؛

ناوار که نماد آن ، زنجیره های متصل به هم است ؛

همچنین موریس ، پادشاه گرانادا با میوه انار (Pomegranate) در پایین آرم ، مشخص شده است .

دو ستون با علامت پرچم کشتی ، نمایانگر کشف اسپانیا و استعمار آمریکا است و ستون ها دروازه جبل الطارق به سوی اقیانوس اطلس هستند.

 

پرچم اسپانیا

 

زبان و خط 

اکثر مردم اسپانیا به زبان اسپانیایی کاستیلین صحبت می کنند ؛ جز آن ، زبان کاتالانی در شمال شرق ، زبان گالیسین در شمال غربی و زبان باسک در شمال رایج است . 

از نظر تعداد ، کسانی که به زبان اسپانیایی سخن می گویند در جایگاه سوم دنیا هستند ؛ حدود 332 میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می کنند .

زبان اسپانیایی دو لهجه دارد :

 آندلسین و کاستیلین که تلفظ این دو لهجه نیز عموما در تلفظ ترکیبات  ze,ce,za  است . 

 

جشن ها و تعطیلات 

تعطیلات اصلی اسپانیا سه یا چهار هفته در ژوئیه و آگوست است . تعطیلات رسمی ، عبارتند از : 

1 _ سال نو : اول ژانویه ( دی 11 ) 

2 – روز سه پادشاه مقدس : (16 دی )

3 – جشن سن خوزه 19 :  (29 اسفند )

4 – روز کارگر : ( 11 اردیبهشت ) 

5 – جمعه خوب :  متغیر 

6 – روز عروج حضرت مریم ( 24 مرداد ) 

7 – روز سانتیاگو : ( 3 مرداد ) 

8 – روز ملی : ( 20 مهر ) 

9 –روز قدیسین: ( 10 آبان )

10 – روز تاسیس: ( 15 آذر ) 

11 – روز کریسمس:  ( 4 دی )

12 – پذیرش حضرت مریم: ( 17 آذر ) 

 -جشن سه پادشاه مقدس (Magi) ، روزی است که در آن ، مردم اسپانیا از قدیم الایام ، هدایای کریسمس خود را باز می کنند و خاطره و سالروز سه مگی را جشن می گیرند و به یاد می آورند که سه مگی ، هدایای آن ها را از جمله طلا و کندر و مر به عیسی مسیح نوزاد تقدیم کردند.

یکی از بخش های مهم زندگی مردم اسپانیا جشنواره های آنهاست . این جشنواره ها معمولا با آیین رسمی عشای ربانی شروع می شوند و پس از آن ، مردم دسته جمعی و باشکوه بسیار در خیابان ها حرکت می کنند و تصویرهایی را با خود حمل می کنند . موسیقی ، رقص ، شعر و آواز به این مراسم جالب ، روحی تازه می بخشند .

جشن های کورپس کریستی در تولدو و گرانادا و آیین هفته مقدس در آندلس ، والا دولید ، و زامورا از وقایع مهم در این کشورند.

جشنواره مهم دیگر ، جشن آتش بازی جوزف مقدس است که در اسفند ماه در والنسیا برگزار می شود . مجسمه هایی با شکوه و بزرگ از جنس خمیر کاغذی و تصاویر طنز آمیز با موضوع شخصیت های ملی و وقایع سال ، نمایش داده می شود. در پایان هفته ، بهترین مجسمه ها را در یک جشن آتش بازی می سوزانند .

مراسم فریا دو آبریل در فروردین ماه در سویل برگزار می شود.

در ژوئن (خرداد) ، هزاران نفر سوارکار با اسب های آراسته شان ، به ال روسیو می روند .

رقص اسپانیولی (فلامینگو) و جشن های دیگر ، همراه با این مراسم برگزار می شوند.

-زیارت سانتیاگو در تیرماه ، مراسمی است که در طی آن ، از قدیس حامی اسپانیا تجلیل می کنند و زائران از سراسر دنیا پیاده از پیرنه به گالیسیا می روند.

در تیرماه جشن های سان فرمین در پامپلونا برگزار می شود. این جشن ها در 7 جولای آغاز می شوند و در 14 جولای گاوها را از میان خیابان ها برای شرکت در مسابقه گاوبازی از خیابان ها عبور می دهند.

 

خوراک

خوراک عمدهاسپانیایی ها غذاهایی است که از زمان سلطه مسلمانان بر این کشور رایج شده اند ؛ علاوه بر آن ، برخی غذاهای بومی آمریکایی ها را اسپانیایی ها به اروپا معرفی کرده اند.

از قدیم ، وعده اصلی غذای اسپانیایی ها در روز حدود ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر و در شب 9 تا 11 شب بوده است . اکثر مردم حدود ساعت 5 تا 6 ، یک نوع غذای سبک به نام مریندا و یا بکودیو (یک نوع ساندویچ) به همراه یک نوشیدنی گرم می خورند.

در شام رسمی ، میزبان محل نشستن افراد را معین می کند و ابتدا زنان و افراد مسن می نشینند . دست ها در طول غذا خوردن باید روی میز باشند نه روی لباس . در پایان غذا کارد و چنگال را کنا هم در بشقاب می گذارند . صبحانه سبک است و شامل قهوه ، شکلات داغ ، نان و مربا یا چورو است ( تکه های خمیر سرخ شده ، مخلوط با شکر). برای میان وعده های روزانه از غذاهای گوشتی ، ماهی ، سالاد ، میوه و پنیر استفاده می کنند . آن ها انواع مختلف نان دارند .

اسپانیایی ها در غذاهای جدیدشان از سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، فلفل ، لوبیا و روغن زیتون زیاد استفاده می کنند . در نواحی شمالی از کره و روغن خوک استفاده می شود . در اسپانیا ، غذا و خوراکی نسبتا ارزان است .

-چورو : یک نوع غذای سنتی حاضری است . برای تهیه آن ، خمیر نان شیرینی را سرخ می کنند . این غذا را اغلب دست فروش ها در خیابان پیش چشم خریدار آماده می کنند . چورو را بیشتر برای صبحانه می خورند.

-تاپاس : نام انواع مواد و غذاهای اشتها آور خاص مردم اسپانیا است ؛ ممکن است تاپاس ، سرد باشد ؛ مثل مخلوط روغن زیتون و پنیر و یا گرم باشد مانند پانتیلی تاس (ماهی مرکب سرخ شده) . معمولا تاپاس را بین زمان اتمام کار تا شام ، یا در تعطیلات آخر هفته موقع ناهار می خورند. 8 تا 12 نوع تاپاس را در رستوران های اسپانیا ارایه می کنند. چاشنی تاپاس عمدتا با سیر ، چیلی یا پاپریکا (نوعی فلفل قرمز) ، نمک ، زعفرا ،فلفل ، زیره و گاهی اوقات با مقدار زیادی روغن زیتون است.

-یکی دیگر از غذاهای مورد علاقه مردم اسپانیا سرانو است . گوشت خوک را تکه تکه می کنند و دو هفته در نمک می خوابانند ؛ سپس آن ها را می شویند و به صورت دلخواه در غذاهای مختلف استفاده می کنند.

-پائلا : یک نوع غذای سنتی مورد علاقه مردم اسپانیاست و از گوشت و جانوران دریایی ، برنج ، سبزیجات و زعفران درست می شود. در واقع سه ماده اصلی آن برنج ، زعفران و روغن زیتون است . پائلا خوراک برنج متداول مردم منطقه والنسیاست که غالبا یکشنه ها می خورند .

خوراک پائلا

غذای نواحی مختلف اسپانیا متفاوت است ؛ ولی تقریبا همگی این ویژگی ها را دارند :

-استفاده از روغن زیتون ، سیر و پیاز

-استفاده از نان همراه غذا 

-نوشیدن شراب در طول وعده های غذایی

-مصرف سالاد ، به خصوص در تابستان

-مصرف میوه یا لبنیات ، برای دسر در موقعیت های خاص از تارت و کیک هم برای دسر استفاده می کنند 

 

پوشاک

تقریبا هر منطقه اسپانیا لباس خاص خود را دارد . امروزه سبک لباس اکثر مردم اسپانیا مثل بقیه اروپایی هاست ؛ اما هنوز هم مردم بعضی مناطق در حفظ لباس سنتی خود اصرار دارند . به عنوان مثال ، سبک لباس مردم اکسترامادور و شهرهای کوچک تری در کاستیل حتی جشن ها و جشنواره ها ساده و بی زر و زیور است ؛ در حالیکه سبک لباس آندلس پر زرق و برق و تجملی است . بارسلونا یکی از شهرهای مدگرای اروپاست . 

زارا یکی از کمپانی های معروف پوشاک دنیاست که مرکز آن در اسپانیا قرار دارد . کمپانی زارا دو خط اصلی تولید ( پوشاک زنان و مردان ) و پنج زیر مجموعه دارد . کار طراحی ، تولید و توزیع محصولات به عهده خود کمپانی است .تور اسپانیا

 

 معماری 

معماری این کشور به تبع تاریخ آن ، تحت تاثیر عوامل مختلفی بوده است . زمانی تحت کنترل امپراتوری رم و زمانی تحت سیطره حکومت اسلامی و اعراب بوده است . مثلا کوردوبا به عنوان پایتخت و مرکز فرهنگی زمان خودش یعنی زمان حکومت بنی امیه در اسپانیا به وجود آمده است . به تدریج که مسیحیان حاکم شدند ، سبک های خاص خود را رواج دادند . طراحان و معماران اسپانیایی ، ابتدا از معماری اروپا دور بودند ولی بعدها به مکتب گوتیک و رومن پیوستند . سبک (Mudejar) از قرن 12 تا 17 تحت تاثیر اروپا و اعراب به وجود آمد . ورود جریان های مدرن به فضاهای آکادمیک اسپانیا ، زمینه ساز ظهور شخصیت های برجسته ای چون گودی و بسیاری معماران مطرح قرن بیستم شد . گروهی به نام گیت پاس سبک بین المللی اینترناسیونال را ایجاد کردند.

اسپانیای امروز ، شاهد انقلاب و دگرگونی در معماری است که طلایه داران آن رافائل مونوا ، سانتیاگو کالاتروا و ریکاردو بوفیل هستند. آثار معماری قابل توجه اسپانیا در شهرهای سویل ، کوردوبا و گرانادا متمرکزند.

 

 رقص

رقص اسپانیا قدمت بسیاری دارد و منشا پیدایش آن ، این گونه رقص هاست ؛ 

1- رقص دختران آندلسی که در زمان رومیان معروف بوده است ؛ 

2- رقصی که سرگرمی دربار در زمان حکومت اعراب بوده است ؛

3- رقص به شکل تئاتر و نمایش در (1474-1504) زمان حکومت ایزابلا و فردیناند

4- رقص های قرن 16 از جمله زاراباندا ، چاسونا ، فولیا ، پاساکال 

5- رقص های آیینی و نیایشی که امروزه هم در کلیسای جامع تولدو برگزار می شود.

رقص های مدرن اسپانیا به 4 گروه اصلی تقسیم می شود :

1- رقص محلی : مثل سویلین آندلس ، ساردانای کاتالونیا ، فاندانگو و خوتای آراگون 

2- رقص فلامنکو : که اصل آن ، اندلسی است ، در طول چندین قرن به وجود آمده است و معروف ترین رقص اسپانیا است که برنامه اصلی جشن های مختلف این کشور محسوب می شود. رقص فلامنکو یکی از سه عنصر مهم موسیقی فلامنکو است.

3- رقص گروهی یا رقص کلاسیک که به شیوه سبک تئاتری رقص های محلی است. اوج رونق این رقص در قرن 19 بود.

4- رقص نئوکلاسیک که در اواخر قرن 19 ایجاد شد. 

 

گاو بازی

این ورزش را اعراب در قرن 11 به اسپانیا معرفی کردند ؛ از اسپانیا به مستعمرات آمریکایی مرکزی و جنوبیش راه یافته و در قرن 19 به فرانسه رسیده است ( البته تئوری های متفاوتی در این زمینه وجود دارد ) . ابتدا فقط در روستاها برگزار می شد ؛ ولی به تدریج با ساخت میدان گاوبازی در روندا در اواخر قرن 18 ( سال 1784) بیشتر شناخته و رایج شد . در اسپانیا دو نوع اصلی گاوبازی به نام های کوریدا دو تورس (بدون اسب) و فیستا براوا (از روی اسب) وجود دارد. فصل گاوبازی در اسپانیا از مارس تا اکتبر (اسفند تا آبان) است. این ورزش ، در اصل 5 سبک دارد و در اروپای جنوب غربی ، بسیار پرطرفدار است. 

اصلیترین رقابت ها همزمان با جشن های مذهبی این کشور است که مهمترین آن ها جشن مذهبی و عید سان ایزیدور است در مادرید . علاوه براین ، در روز جشن سان پدرو ریگالادو هم در والادولید مسابقات گاوبازی برگزار می شود.

 

مراسم گاوبازی

صنایع مهم 

اگرچه انزوا و عدم تحرک اسپانیا ، سالها توسعه صنایع این کشور را به تاخیر انداخته ؛ ولی نرخ رشد صنایع این کشور ، از اواسط دهه 1950 جزو بالاترین میزانهای نرخ رشد در جهان بوده است و در حال حاضر ، اسپانیا نهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد . برخی صنایع کوچک در اسپانیا سابقه طولانی دارند و دولت از آن ها حمایت می کند. مراکز سنتی صنایع سبک ، عبارتند از :

شهر مانیسز در استان والنسیا (مرکز کارهای سرامیکی) ، شهر خاتیوا در ایلت والنسیا (مرکز تولید کاغذ از زمان سلطه اعراب) ، شهرهای بخار ، سگویا ، سوریا و بورگوس (مراکز صنعتی تولید پشم) و صنایع نساجی (در مناطق اطراف بارسلونا) .

دیگر صنایع سبک عبارتند از : اقسام کالاهای نساجی ، پوشاک و کفش ، صنایع غذایی و تولید مشروبات الکلی ، صنایع شیمیایی ، عمدتا به تولید کودهای شیمیایی نیتروژنه محدود است.

در سال های اخیر ، سرمایه گذاری عمده ای برای توسعه صنایع متکی بر تکنولوژی پیشرفته شده است. صنایع سنگین ، عمدتا در شمال متمرکزند و کارخانه های ذوب فلز در مناطق سانتاندر و باسک.

در سال 2005 ، اسپانیا با تولید 8/17 میلیون تن فولاد ، رتبه چهاردم جهان را داشته است . شهر بیلبائو از قدیم ، مرکز تولید فولاد بوده است . شهر مادرید ، علاوه بر داشتن مجموعه ای از صنایع سبک ، در زمینه مهندسی و صنایع فلزات نیز فعال است . صنعت خودروسازی اسپانیا با تولید دو میلیون و دویست و هفتاد و هفت هزار خودرو در سال 2006 ، در رده هفتم دنیا قرار گرفته و نیز در مرتبه سوم اروپا بعد از آلمان و فرانسه . معروفترین کارخانه خودروسازی اسپانیا سئات است که در سال 1950 با کمک کمپانی فیات ایتالیا تاسیس شد و در سال 1990 کمپانی فولکس واگن آلمان ، تمام سهام آن را خرید و اکنون سئات ، یکی از شرکت های زیر مجموعه فولکس واگن است. بسیاری از شرکت های بزرگ اتومبیل سازی جهان ، از قبیل رنو ، اپل ، فورد ، سیتروئن ، پژو ، مرسدس بنز ، نیسان و سوزوکی ، شعباتی در اسپانیا دارند. کمپانی ایرباس در سال 2006 با تولید 434 هواپیما از شرکت بوئینگ آمریکا با تولید 398 هواپیما پیشی گرفته است. 14 کمپانی اسپانیا جزء 500 کمپانی برتر دنیا هستند . بزرگترین کمپانی اسپانیایی بانک سانتاندر در جایگاه بیست و هفتم دنیا واقع است و سالانه 750/115 میلیارد دلار ، ارزش بازار دارد.

 

کمپانی نفتی رپسول وای.پی.اف. با سالانه 75/38 میلیارد دلار ارزش بازار ، از دیگر کمپانی های معروف اسپانیاست و در منطقه خلیج فارس ، از جمله ایران ، فعال است.

 

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
ویزای اسپانیا رزرو هتل در اسپانیا مادرید بارسلونا دیدنیهای اسپانیا جاذبه های گردشگری اسپانیا تور اروپا تور اسپانیا تور

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com