استرالیا

شهرها
کانبرا
کانبرا
سیدنی
سیدنی
ملبورن
ملبورن
گلدکوست
گلدکوست

موقعیت جغرافیایی

کشور استرالیا ، در نیمکره جنوبی قاره اقیانوسیه و میان اقیانوس آرام و اقیانوس هند واقع شده است. این کشور با  7.617.930 کیلومتر مربع مساحت ، 4/7 برابر ایران و ششمین کشور وسیع جهان است.

کشور استرالیا به شکل جزیره است و همسایه ای ندارد ؛ ولی نزدیک ترین کشورها به استرالیا ، از شمال شرقی ، گینه نو ، از شمال غربی، اندونزی و از جنوب شرقی ، نیوزلند هستند.

آب و هوا

استرالیا به دلیل وسعت زیاد آب و هوای متنوعی دارد ؛ ولی بیشتر آن ، خشک و نیمه خشک است. حدود 45 درصد از سرزمین استرالیا را شن های روان در برگرفته است.

جمعیت

براساس آمار سال 2011 ، استرالیا با 22،540،355 نفر ، پنجاه و یکمین کشور پرجمعیت جهان است و از نظر تراکم جمعیت ، با 277 نفر در هر کیلومتر مربع ، در مرتبه دویست و بیست و هفتم جهان است. استرالیا با توجه به وسعتش جمعیت کمی دارد.

پرچم

پرچم استرالیا به شکل یک مستطیل آبی رنگ است که در گوشه سمت چپ ، بالای آن پرچم انگلستان است ، یک ستاره سفید بزرگ در پایین پرچم انگلستان و پنج ستاره سفید کوچک هم در سمت راست پرچم است.

وجود پرچم انگلستان در این پرچم ، نماد حکومت انگلستان است که زمانی استرالیا ، مستعمره آن بوده است. وجود ستاره بزرگ هفت گوشه ، زیر مستطیل ، که شش گوشه آن به شش ایالت و یک گوشه آن به قلمروهای درونی و بیرونی اشاره دارد ، نماد استقلال استرالیاست. وجود پنج ستاره دیگر (که به جز یکی از آنها که پنج گوشه است ، بقیه شش گوشه اند) اشاره به ستاره های درخشان نیمکره جنوبی است. رنگ آبی زمینه پرچم نیز اشاره به جزیره بودن این کشور است.

زبان و خط 

زبان رسمی در استرالیا انگلیسی با لهجه استرالیایی است که برخی واژه های بومیان استرالیایی درآن وارد شده است. قبل از ورود اروپاییان به این کشور ، مردم بومی به دویست تا 250 زبان مجزا صحبت می کرده اند و مهم ترین گروه زبانی بومیان استرالیا پامانیونگایی بوده که در اکثر شهرهای این کشور ، به آن صحبت می کرده اند. زبان انگلیسی که در استرالیا به کار می رود ، با آنچه در انگلستان رایج است ، کمی فرق می کند.

مذهب

تا پیش از ورود اروپاییان به این منطقه ، بومیان استرالیا دین سنتی خود را داشتند ؛ ولی امروزه اکثر مردم این کشور به مسیحیت گرویده اند.

استرالیا جامعه ای غیر مذهبی است و مذهب رسمی ندارد. به طور کلی ، استرالیایی ها در زمینه مذهب ، تعصب چندانی ندارند. در استرالیا دین از حکومت جداست. درصد پایینی از جمعیت استرالیا مسلمانند که از کشورهای مختلف به این کشور مهاجرت کرده اند.

جمعیت مسیحیان در استرالیا 70/9 درصد ، بوداییان 1/9 درصد ، مسلمانان 1/5 درصد و دیگر ادیان 25/7 درصد کل جمعیت است.

فرهنگ و آداب و رسوم

بعد از اسکان اروپاییان ، شیوه زندگی در استرالیا ، بازتابی از زندگی مردم انگلیس شد. در نتیجه استرالیا کشوری چند فرهنگی شناخته می شود. زندگی و فرهنگ مردم استرالیا امروزه مشابه با فرهنگ اروپایی غربی و آمریکای شمالی است.در این کشور حق مساوی بین زن و مرد وجود دارد. اکثر مادران در خارج از خانه کار می کنند. زوج ها قبل از ازدواج مدتی با هم زندگی می کنند. تعداد بچه ها معمولا دو تا سه تا در هر خانواده است.مردم استرالیا علاقه زیادی به ورزش و به خصوص فعالیت های تفریحی در محیط باز دارند و در حقیقت ورزش نقش مهمی در فرهنگ و زندگی مردم استرالیا دارد. در کنار ورزش ، هنر از جمله موسیقی و رقص نیز از تفریحات مردم استرالیاست.

تعطیلات ملی

-روز سال نو : 11 دی

-روز ملی استرالیا : 6 بهمن

-عید پاک : یکشنبه ای بین 2 فروردین تا 5 اردیبهشت

-روز دفاع ملی : 15 اردیبهشت

-جشن تولد ملکه : 21 خرداد

-روز کارگر : 15 مهر

-روز کریسمس : 4 دی

-روز باکسینگ : 5 دی

 خوراک

به دلیل وجود اقوام مختلف در استرالیا ، غذاهای این کشور متنوع است.استرالیایی های بومی ، سبک آشپزی خاصی دارند. مردم این کشور ، عاشق غذا خوردن هستند و غذا خوردن یکی از بزرگترین تفریحات آنان محسوب می شود ؛ به همین دلیل بسیاری از آنها با مشکل اضافه وزن مواجهند.

خوراک اصلی استرالیایی ها تا پیش از دهه هفتاد بیشتر ، پای گوشت ، ماهی ، سیب زمینی سرخ کرده ، استیک ، تخم مرغ و همبرگر بود. در کل ، استرالیایی ها به غذاهای گوشتی علاقه زیادی دارند تا جایی که برخی از آنها صبجانه نیز استیک می خورند ؛ ولی امروزه این روند رو به کاهش است و تعداد گیاه خواران در این کشور رو به افزایش است. غذاهای آماده معمولا مثل سوسیس و گوشت ، در استرالیا علاقه مندان زیادی دارد.

پوشاک

مردم استرالیا پوشاک سنتی ندارند و به شیوه غربی ها لباس می پوشند. اغلب آنها در حالت عادی ، غیر رسمی لباس می پوشند و مانند سایر کشورها معمولا براساس نوع مجلس و مکان مطابق با مد روز لباسشان را انتخاب می کنند.

در استرالیا ، لباس تیره یا سیاه را معمولا در عزاداری می پوشند. لباس های محلی را می توان از فروشگاه های مخصوص این لباس ها خرید ؛ مثلا فروشگاه  آر. ام ویلیامز که لباسهایس در سرتاسر جهان پرطرفدار و شناخته شده است و چکمه های سوارکاری ، کلاه های لبه دار ، لباس کار ، پالتوهای پوست گوسفند و کمربندهای چرم می فروشد. پوشاک مرغوب و مارک دار در استرالیا نسبتا گران است ، زیرا برای البسه و کفش های وارداتی مالیات بالایی وضع می شود. در اوایل دهه هفتاد ، صنعت تولید پوشاک در استرالیا پررونق بود ؛ اما در دهه های اخیر به خصوص با رشد این صنعت در چین ، صنعت مذکور ، رونق خود را از دست داده.

 

استرالیا
به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
دیدنی های استرالیا تور استرالیا استرالیا تور جاذبه های گردشگری استرالیا اطلاعات گردشگری استرالیا راهنمای سفر به استرالیا

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com