زیمبابوه

شهرها
حراره
حراره
بولاوایو
بولاوایو

زبان : انگلیسی
جمعیت : 3/13 میلیون نفر
وسعت : 759/390 کیلومتر مربع
واحد پول : دلار

                 

موقعیت جغرافیایی و طبیعی

زیمبابوه کشوری واقع در جنوب قاره ی آفریقا و محصور در خشکی است . مساحت این کشور در حدود 759/390 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 1500 متر می باشد .

کشورهای زامبیا در شمال ، آفریقای جنوبی در جنوب ، موزامبیک در شرق و بوتسوانا و نامیبیا در غرب همسایگان این کشور را تشکیل می دهند .

از نظر جغرافیایی زیمبابوه سرزمینی پست و هموار به شمار می آید. بلندترین قله آن نیانگانی با ارتفاع 2592 متر می باشد .

کشور زیمبابوه دارای سه دریاچه ی روبرتسون ، مکراپلوپن و کاریبا می باشد که هر سه در مرز واقع شده اند .

زیمبابوه در میان دو رودخانه ی زامبزی از سمت شمال و لیمپوپو از ناحیه جنوب قرار دارد.

رودخانه زامبزی چهارمین رودخانه طولانی در آفریقاست که با طول 2574 به عنوان پهناورترین رود به اقیانوس هند جاری می شود.  سرچشمه اصلی این رود در کشور زامبیا واقع شده است که با عبور از آنگولا و طول مرزهای نامیبیا ،بوتسوانا، زامبیاو زیمبابوه به موزامبیک رسیده و سپس وارد اقیانوس هند می شود .

زیباترین بخش رودخانه زامبزی آبشار ویکتوریا می باشد . حیات وحش اطراف این آبشار از متنوع ترین حیات وحش ها در جهان می باشد به نحوی که وجود گونه های مختلفی از حیوانات و پرندگان در اطراف این آبشار موجب شده تا آبشار ویکتوریا نه تنها به عنوان یکی از مراکز تفریحی و گردشگری مهم بلکه به عنوان مکانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو اهمیت جهانی یابد . 

تور آفریقا، تور زیمباوه ، جاذبه های گردشگری زیمباوه

زیمبابوه دارای نوعی آب و هوای استوایی در نواحی پست است و در ارتفاعات دارای آب و هوای معتدل می باشد. به طور کلی زیمبابوه دارای سه فصل گرم و مرطوب ، خشک و خنک و گرم و خشک است . فصل گرم و مرطوب آن از نوامبر تا مارس و آوریل ، فصل خشک و خنک از مه تا اوت و فصل گرم و خشک از سپتامبر تا اکتبر می باشد . 

اگرچه زیمبابوه با برخی خطرات طبیعی همچون خشکسالی های مداوم و بارندگی های غیر قابل پیش بینی مواجه است ، اما وقوع سیلاب یا حتی طوفان سهمگین به ندرت در این منطقه به وقوع می پیوندد. 

 

علاوه بر این ، مسایل زیست محیطی بسیاری همانند جنگل زدایی ، فرسایش خاک ، تجزیه زمین ، آلودگی آب و هوا ، کاهش گله های کرگدن سیاه در اثر شکار غیر قانونی و در نهایت آزاد شدن سموم و آلودگی فلزات سنگین در نتیجه عدم برخورداری از تجربه و مهارت کافی جهت استخراج معادن همواره کشور زیمبابوه را تهدید می کند.

                                 

اقتصاد 

زیمبابوه از جمله کشورهایی می باشد که منابع طبیعی بسیاری نظیر معادن ، زمین های زراعی و حیات وحش بهره مند است . این کشور دارای نظام مالی پیشرفته و ن سبتا پیچیده ای بوده و پس از ژوهانسبورگ دومین کشور برخوردار از سهم مبادلاتی بالا در آفریقای جنوب صحرا می باشد.

اقتصاد زیمبابوه متکی به تولیدات کشاورزی نظیر تنباکو ،پنبه و نیشکر است . همچنین این کشور از منابع معدنی فراوان برخوردار است . بیش از 40 نوع معدن مختلف در کشور استخراج شدهاند که برخی از آنها تولید کننده مواد استراتژیکی نظیر کرومیت ، لیتیوم ، نیکل و فرو کروم می باشند.

واحد پول زیمبابوه دلار می باشد و هر دلار برابر با یکصد سنت زیمبابوه است .

جمعیت و پراکندگی آن 

جمعیت کشور زیمبابوه در سال 2007 برابر با 3/13 میلیون نفر بوده است . بافت جمعیتی کشور زیمبابوه بسیار جوان بوده و قاعده هرمی جمعیت کشور را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند.

کشور زیمبابوه همانند بسیاری از کشورهای آفریقایی بافت قبیله ای دارد و متشکل از چند قبیله اصلی و ده ها قبیله کوچک می باشد . 

کل جمعیت سیاه پوست زیمبابوه 5/98 درصد و اقلیت سفید پوست به عنوان مهاجران اولیه تقریبا 5/0 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند . مهمترین گروه نژادی کشور زیمبابوه قبیله شونا می باشد که تقریبا 80-84 درصد جمعیت را تشکیل می دهد.

پس از شونا دومین گروه نژادی مهم کشور زیمبابوه قبیله ی اندبله است که تقریبا 10-15 درصد جمعیت را تشکیل می دهد. 

کشور زیمبابوه به جهت دارا بودن آب و هوای مناسب و زمین های مستعد کشاورزی از جمعیت روستایی بیشتری در مقایسه با جمعیت شهری برخوردار است .  طبق آمار سال 2007 تقریبا 36 درصد جمعیت در مناطق شهری و 64 درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند که در مقایسه با سال های گذشته ، جمعیت شهرها افزایش یافته است .

زبان 

با وجود این که زبان رسمی زیمبابوه زبان انگلیسی می باشد ، اما تنها 5/2 درصد از اقلیت های سفید پوست و رنگین پوست ، این زبان را زبان مادری خود می دانند . تقریبا 76 درصد از جمعیت باقیمانده به زبان شونا و 18 درصد به زبان اندله صحبت می کنند و به هر دو زبان نیز در مراکز آموزشی تدریس می شود . پخش اخبار از رادیو و تلویزیون به هر سه زبان انگلیسی شونا و اندبله صورت می گیرد .

دین 

بر اساس قانون اساسی کشور زیمبابوه ، کلیه ی ادیان و مذاهب این کشور در انجام فعالیت های مذهبی خود آزاد می باشند و احترام به پیروان ادیان و مذاهب گوناگون و نیز مراسم عبادی آنها از اهمیت خاصی برخوردار است . سیاست دینی دولت زیمبابوه از سال 1980 و از ابتدای کسب استقلال این گونه است که نه تنها برای مسیحیت و کلیساهای گوناگون آنها بلکه برای سایر ادیان موجود در کشور همچون اسلام و پیروان ادیان بومی نیز احترام قایل می باشد . اما دین مسیح به عنوان یکی از اهرم های حفظ قدرت همواره از اهمیت خاصی برای رئیس جمهور و مقامات عالی رتبه کشور برخوردار است .

با بررسی تاریخ مذهب در آفریقا می توان دریافت که در گذشته اکثر آفریقایی ها و به ویژه مردم زیمبابوه برای سالیان متمادی یعنی تا پیش از ورود مسیحیت و اسلام  به این مناطق پیرو مذهب آنیمیست بودند.

 

آداب و رسوم فرهنگی مردم زیمبابوه

آداب و رسوم مردم زیمبابوه ارتباط تنگاتنگی با باورها و اعتقادات دو قبیله شونا و اندبله  دارد . شونا اولین قومی بودند که وارد زیمبابوه شدند و از این رو فرهنگ آنها برای مدت های طولانی بر این کشور حاکم بوده است . پادشاه در فرهنگ قبیله ی شونا از اهمیت خاصی برخوردار بوده ، چراکه توانایی برقرار ارتباط با ارواح در مسایل مختلف به ویژه در مسایل مرتبط با جنگ ، برگزاری مراسم مذهبی از طریق برقراری ارتباط با جهان دیگر را داشته است . این ویژگی پادشاه همواره موجب برتری آن نسبت به سایر اقشار جامعه می شد . 

حفظ ساختارهای کهن قومی و قبیله ای از مهمترین ویژگی های سنتی قبایل مختلف این کشور است . احترام به رئیس قبیله همانند گذشته از اهمیت خاصی برخوردار است . خانواده نیز به عنوان یک عنصر مهم اجتماعی در آداب و رسوم این مردم نقش مهمی دارد. خانواده شامل پدر ، مادر ، فرزندان ، اجداد و اقوام بوده و هر فردی در رفتارهای فردی و اجتماعی خود تحت نظر خانواده می باشد .

با ورود سفید پوستان از آفریقای جنوبی و انگلیس  به این کشور ، فرهنگ خاص مهاجران که فاقد هر گونه سنخیتی با فرهنگ بومی مردم زیمبایوه بود ارائه می گردد. از جمله آثار  غلبه فرهنگ غربی سفید پوستان مهاجر را می توان در رایج شدن و جایگزینی زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی و نیز تغییر مذهب مردم از آنیمیسم به مسحیت مشاهده نمود.

هنر در زیمبابوه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و ارتقای جایگاه هنر و هنرمندان در این کشور از مهمترین شاخص های سیاست فرهنگی زیمبابوه از بدو استقلال تا کنون به شمار می آید .

دولت زیمبابوه اهمیت خاصی برای نقاشی های باستانی صخره ای که از مهمترین جلوه های تمدن این کشور از هزاران سال پیش به شمار می آیند ، قایل شده است . این نقاشی ها که امروزه در مناطقی همچون دومبوشاوا ، انگوماکوتیا، پارک ملی ماتوبو و ... به چشم می خورند، مورد حفاظت دولت قرار گرفته است . 

ادبیات در کشور زیمبابوه شامل مجموعه ای از ادبیات شفاهی همچون داستان ها و اشعار سنتی و نیز ادبیات مکتوب نظیر رمان های ادبی و تاریخی می شود. سیاست دولت زیمبابوه در رابطه با توسعه ادبیات مکتوب در این کشور از بدو انقلاب سیاهان تا کنون با نتایج درخشانی همراه بوده است ، به گونه ای که زیمبابوه به همراه نیجریه ، سنگال و آفریقای جنوبی در زمره کشورهای شاخص قاره ی آفریقا از نقطه نظر ادبی به شمار می آیند.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com