فرانسه

فرانسه
شهرها
پاریس
پاریس
مارسی
مارسی

زبان : فرانسوی
جمعیت : 63587700 نفر
وسعت : 40674843 متر مربع
واحد پول : یورو

موقعیت جغرافیایی 

کشور فرانسه در نیمکره شمالی ، غرب قاره اروپا و بین مدار 42 تا 51  درجه عرض شمالی و 8 درجه طول شرقی تا 5 درجه طول غربی قرار دارد . نصف النهار مبداء از فرانسه و نزدیکی شهر بوردو می گذرد ، نقشه کشور فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است . فرانسه با شش کشور اروپایی مرز زمینی دارد .

 

 جاذبه های فرانسه

 

آب و هوا 

فرانسه تنها کشور اروپایی است که سه نوع آب و هوای متفاوت قاره ای ، ساحلی و مدیترانه ای در آن وجود دارد . این کشور از یک سو به دلیل جاری بودن آب های گلف استریم در کرانه های اقیانوس اطلس و از سوی دیگر به علت وزش بادهای مرطوب از دریای مدیترانه، آب و هوایی معتدل دارد که ارمغان آن پانزده میلیون هکتار جنگل برای این سرزمین است . غرب و شمال غرب کشور آب و هوای ساحلی با زمستان های ملایم و تابستان های گرم دارد . در همه فصول بارش باران وجود دارد و البته در بهار و پاییز بارندگی بیشتر است  . 

 

 

 

نژادها 

طی هزاران سال اقوام و قبایل مختلف ، سرزمین امروزی فرانسه را مورد تاخت و تاز قرار داده اند . همچنین اقوام بسیاری از سمت مشرق یعنی یونان ، رم و جنوب یعنی اسپانیا به فرانسه مهاجرت کرده ، در این سرزمین ماندگار شده ، سپس با سکنه قبلی در آمیخته اند . 

نژاد سلت ها یا بنابر تعبیر رومیان گل ها ، اولین بار در قرن پنجم قبل از میلاد از قسمت های مرکزی اروپا به فرانسه پای نهادند و خاک این کشور را مورد تاخت و تاز قرار دادند . 

 قوم فرانک ها که قدرتمندترین آن ها بودند ، قسمت شمالی کشور را تصرف کردند و در آنجا ماندگار شدند .برنگوت ها در جنوب غربی ، نزدیک اسپانیا و برگونی ها در قسمت شمال شرقی سکنی گزیدند . 

نژاد کنونی فرانسه مخلوطی است از اقوام ذکر شده و مهاجران مختلف که طی قرون اخیر از مستعمرات فرانسه در اقصی نقاط جهان و دیگر کشورها به این کشور مهاجرت کرده اند . 

 

 جاذبه های گردشگری فرانسه

زبان 

زبان فرانسه که از تغییر شکل تدریجی زبان لاتین در" گل "بوجود آمده است از قرن سیزدهم میلادی اهمیت پیدا کرد  و در سال 1800 میلادی به اوج عظمت خود رسید. فتوحات معنوی و ارضی انقلاب کبیر فرانسه به رواج زبان این کشور به نحو قابل ملاحضه ای کمک کرد. زبان فرانسه در این دوران زبان مکاتبات بسیاری از کشورهای اروپایی بود. در آغاز جنگ جهانی اول فرانسه به عنوان زبان دیپلماتیک و انگلیسی به عنوان زبان بازرگانی شناخته می شد. ولی بعد از جنگ جهانی تقدم زبان فرانسه به عنوان زبان دیپلوماتیک مورد اعتراض پاره ای از کشورها قرار گرفت. از سال 1945 در کنفرانس های متعدد زبان های فرانسه، انگلیسی، اسپانیایی، چینی، عربی و روسی به عنوان شش زبان رسمی سازمان ملل متحد پذیرفته شدند و زبان فرانسه به همراه زبان های  انگلیسی و  اسپانیایی به عنوان " زبان های کار " در سازمان ملل متحد و سازمان های وابسته آن مورد قبول است. در حال حاضر زبان فرانسه در میان 55 کشور عضو سازمان بین المللی فرانسه زبانان جهان گسترده است. فرانسه زبان رسمی در سوئیس، بلژیک، کانادا، لوکزامبورگ و هائیتی و زبان مشترک فرهنگی در 23 کشور آفریقایی و 3 کشور در جنوب شرقی آسیاست. زبان فرانسه در انگلستان و بعضی از ایالات آمریکا به عنوان زبان اول خارجی در مدارس آموخته می شود و در اکثر کشورهای جهان این زبان پس از انگلیسی مقام دوم را داراست. در حال حاضر زبان اول خارجی در کشورهای آلبانی، بلغارستان، اسپانیا، ایتالیا، هلند، پرتغال، رومانی و یوگسلاوی می باشد. همچنین زبان فرانسه هم تراز با زبان انگلیسی در کشورهای آمریکای لاتین و در کشورهای چک و اسلواکی، لهستان و کشورهای اسکاندیناوی بعد از زبان انگلیسی یا آلمانی قرار دارد. مجموع فرانسه زبانان به 175 میلیون نفر بالغ می شود که در سطح پنج قاره پراکنده اند.

 

مذهب 

مسیحیت دین اصلی فرانسویان است و به عنوان یکی از پایه های ملیت فرانسوی شناخته می شود. حدود هشتاد و پنج درصداز مردم فرانسه کاتولیک, دو درصد پروتستان, پنج درصد مسلمان و یک درصد یهودی هستند. دیگر شهروندان فرانسه خود را بدون مذهب معرفی نموده اند. به بیانی می توان گفت که در فرانسه بحران مذهبی وجود دارد. چهره دیگر این بحران و نیاز روحی افراد جامعه, مذاهب و فرق مختلفی است که هر ساله در فرانسه به وجود می آیند.

 

اسلام در فرانسه 

اسلام دومین دین کشور فرانسه است. در اروپای غربی, فرانسه بیشترین تعداد مسلمانان را دارد که شمار آن به علت وجود گروه کثیری از مهاجران غیر قانونی, کاملا روشن نیست.

 

 جاذبه های گردشگری فرانسه

 

پرچم 

پرچم فرانسه از سه نوار عمودی به رنگهای آبی، سفید و قرمز تشکیل شده است.

 رنگ آبی آن به سن مارتین مربوط می شود. در رمان گالو، سن مارتین، سرهنگ پولداری است که در برف و سرمای زمستان با مرد فقیری رو به رو می شود که از او گدایی می کند. سن مارتین کت آبی رنگی را که برتن دارد به وسیله شمشیرش به دو نیم می کند تا نیمی از آن را به مرد فقیر بدهد. به همین دلیل رنگ آبی پرچم فرانسه نشانه ی کمک ثروتمندان به فقرا می باشد.

رنگ سفید پرچم از یک طرف نشانه پاکی مریم مقدس و از طرف دیگر یادبودی از پرچم سفید ژاندارک است.

رنگ قرمز نیز نشانه دنیس مقدس است. وی همیشه پرچم قرمز به همراه داشت و به کشورش خدمات فراوانی کرد.

البته رنگ سرخ و آبی را نشانه دو حزب چپگرا و راست گرای فرانسه نیز می دانند.

برخی رنگ قرمز را نشان خون های ریخته شده برای فرانسه، رنگ آبی را نشان قدرت برتر فرانسه در مقابل دیگر کشورها و رنگ سفید را نشان بخشش و صلح می دانند.

 

سرود ملی فرانسه

مارسییزنام سرود ملی کشور فرانسه است. این نام از نام شهر مارسی در فرانسه گرفته شده است. نام این سرود را در فارسی «مارسیز» و «مارسه‌یز» نیز نوشته‌اند. روژه دولیل (Rouget de Lisle) افسر ارتش فرانسه و یکی از انقلابیون آن کشور در سده 19 سرود تاریخی و مهیج مارسییز را سروده که پس از آن سرود رسمی انقلاب فرانسه و سپس سرود ملی کشور فرانسه شد.

 

فرهنگ آداب و رسوم 

جامعه ی فرانسه از نظر فرهنگی غنی است و این امر حاصل بیش از هشت قرن تلاش و خلاقیت افراد مختلف در این کشور است . در قرون وسطی فرانسه ، فرهنگی ناقص و تکامل نیافته داشت . ولی در قرون 16 تا 18  ، با پشتیبانی های مالی ویژه دولت و استفاده از ثروت کشور و مستعمرات مختلف ، فرهنگ خود را به حد کمال رسانید ، به طوری که تنها قابل مقایسه با فرهنگ پاپ در رم بود . 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 1.0 (1 نفر)
برچسب ها
جاذبه های فرانسه تور اروپا راهنمای سفر فرانسه هتل در فرانسه جاذبه های پاریس تور فرانسه فرانسه تور ویزای فرانسه

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com