ایتالیا

ایتالیا
شهرها
رم
رم
ونیز
ونیز
فلورانس
فلورانس
میلان
میلان

زبان : ایتالیایی
جمعیت : 59760000 نفر
وسعت : 301323 متر مربع
واحد پول : یورو

موقعیت جغرافیایی ایتالیا

جمهوری ایتالیا در نیم کره شمالی و جنوب قاره اروپا ، در طول جغرافیایی 6 تا 18 درجه ی شرقی و عرض جغرافیایی 36 تا 46 درجه ی شمالی قرار دارد . کشورهای همسایه ایتالیا به ترتیب طول مرز ، عبارتند از : سوئیس ( 740 کیلومتر ) ، فرانسه ( 488 کیلومتر) ، اتریش ( 430 کیلومتر) ، اسلونی ( 232 کیلومتر ) و طول سواحل آبی این کشور نیز 7600 کیلومتر می باشد . 

کشور ایتالیا شبیه چکمه ای در میان دریای آدریاتیک و دریای مدیترانه قرا گرفته و با 323 ،303 کیلومتر مربع ( کمتر از یک پنجم مساحت ایران ) در رده هفتادمین کشور وسیع جهان قرار دارد . 

آب و هوا 

ایتالیا از آب و هوای مدیترانه ای در مرکز و آلپی در شمال و گرم و خشک در جنوب برخوردار است. به خاطر طول قابل توجه این شبه جزیره (حدود 1200 کیلومتر), میان آب و هوای قسمت شمالی که کوه های آلپ قرار دارد و جنوب آن که تا نزدیکی شمال قاره آفریقا در دریای مدیترانه امتداد یافته, تفاوت های محسوسی وجود دارد. میانگین درجه حرارت ایتالیا به طور متوسط از 11 تا 19 درجه سانتیگراد است. به طور مثال میانگین درجه حرارت در شهرهای میلان در شمال 11, رم در مرکز 15.5 و پالرمو, مرکز جزیره جنوبی سیسیل 18.5 است.

ایتالیا کشوری است که قسمت عمده ی آن را کوه ها در بر گرفته, مهم ترین آنها رشته کوه های آلپ (Alps) وآپنین (Apennine) در شمال و مرکز هستند. وجود رشته کوه های آلپ مانع ورود بادهای سرد شمال و جریان هوای خلیج, سبب اعتدال آب و هوا می گردد.

 

 

 

نژاد 

در انتهای باختری چراه گاه های اروپایی در دره دانوب و آلمان جنوبی ، اقوامی ساکن شدند که فرهنگی همانند و از ریشه هند و اروپایی داشتند . از تاریخ نخستین این اقوام تا پیش از آن که حدود هزاره دوم قبل از میلاد – به شبه جزیره ی ایتالیا یورش برند اطلاعات ، بسیار اندک است . این اقوام عبارت بودند از : اومبریایی ها ، سامنیت ها ، ایتالیایی ها و لاتین ها که بعدها به یکدیگر پیوستند قوم بزرگی را تشکیل دادند و با نام رمی ها شناخته شدند .

 

زبان و خط

زبان مردم این کشور ایتالیایی است که برگرفته از زبان لاتین است . غنا و تنوع گویش ها و زبان های محلی ایتالیا ، بیش از زبان های دیگر مردمان لاتین زبان است . این زبان در دورانی که اقشار تحصیل کرده هنوز به لاتین سخن می گفتند و می نوشتند ، عامیانه نامیده می شد . این زبان عامیانه در قرن چهاردهم میلادی توسط آثار شاعران و نویسندگان بزرگ فلورانسی نظیر دانته اعتبار یافت . بنابراین می توان گویش فلورانسی را که بر گرفته ای اصیل از زبان لاتین است ، پایه و اساس زبان ایتالیایی امروز دانست . 

 

مذهب 

در سال های بسیار دور رومی های باستان به خدایان زیادی اعتقاد داشتند و به آنها احترام می گذاشتند. از جمله معروفترین خدایان روم باستان عبارتند از: ساتورن (Saturn) یکی از قدیمی ترین خدایان رمی که حتی به عنوان قانون گذار مطرح است. وی پدر ژوپیتر (Jupiter) خدای آسمان بوده است و دیگری ژنو (juno)همسر ژوپیتر بوده است. نپتون (Neptune) برادر ژوپیتر و خدای رویاها, مینرا- زن (Minerra) خدای دانایی و معرفت, مارس (Mars) خدای جنگ و ونوس- زن – (Venus) خدای عشق که مارس را دوست داشته است.

 

اکنون در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی, مذهب در ایتالیا از اهمیت و نفوذ بیشتری برخوردار است. حدود 8/78 درصد مردم از ایتالیا پیرو کلیسای کاتولیک هستند, تنها اسپانیا در این باب قابل مقایسه است. مذهب کاتولیک به عنوان یکی از مذاهب مسیحیت پیوندهای کهن و استواری با تاریخ و فرهنگ ایتالیا برقرار کرده است. کلیسای رم قدیمی ترین کلیسای مسیحیت است, کاتولیک ها معتقدند که پطرس قدیس, از حواریون عیسی (ع) آن را بنا نهاده است.

 

اسلام 

بیش از یک درصد مردم ایتالیا مسلمان هستند ، در حال حاضر حدود 000 ، 825  نفر مسلمان در این کشور زندگی می کنند . مسلمانان در اوایل تاریخ اسلام ، مناطقی از جنوب ایتالیا مانند سیسیل را تصرف نموده ولی بعدها در مقابل فشار مسیحیان ، آن نواحی را تخلیه کردند که هنوز اثاری از معماری آنها در آنجا به چشم می خورد . از آنجا که ایتالیا مقر اصلی جهان مسیحیت در برابر اسلام بوده است ، در پایتخت اجازه تاسیس مسجد به مسلمانان داده نشده بود ؛ ولی در سال های اخیر مسلمانان ایتالیا در رم مساجدی ساخته اند . 

پرچم 

پرچم مستطیلی شکل ایتالیا دارای سه نوار عمودی با رنگ های (از راست به چپ) قرمز, سفید و سبز است. طرح این پرچم در طول تاریخ دستخوش تعییرات زیادی بوده است. در اواخر قرن هیجده مناطقی از ایتالیا پرچم سبز و سفید و قرمز را انتخاب کردند. می توان گفت این طرح الهامی است از نواحی شمالی ایتالیا که توسط ناپلئون اشغال شده بود.

در سال 1798 این سه رنگ توسط جمهوری سیز آلپینه (Cisalpine) مورد قبول واقع شده؛ پرچم چهارگوشی که این سه رنگ به صورت عمود در آن جا گرفته بود. در سال 1802 پس از تشکیل جمهوری ایتالیا, پرچم جدید معرفی شد. این پرچم نیز شامل همان سه رنگ بود, اما با تغییراتی در طرح آن, یعنی با همان چهارگوش که قرمز رنگ بود, وسط آن لوزی سفید, و در وسط لوزی مربع سبز قرار داشت. در 1805 که دوباره حکومت پادشاهی شد, پرچم به صورت مستطیل با طرح شاهینی در وسط, تبدیل شد. در سال 1848 بار دیگر ملت ایتالیا در زیر پرچمی متحد شدند که همان پرچم ملی سه رنگ با نوارهای عمودی قرمز, سفید و سبز است.

فرهنگ ، آداب و رسوم 

ایتالیایی ها اصولا هنرمند هستند, این کشور از ادبیات, هنر, شعر, موسیقی و ... بسیار غنی برخوردار است. اعتقاد آنها به مذهب کاتولیک همواره بر تمامی جنبه های هنری و فرهنگی این کشور نفوذ داشته است. به عنوان مثال, به اعتقاد مردم ایتالیا, جشن نام گذاری هرکس مهم تر از جشن تولد او به شمار می رود, زیرا در آن هر فرد ایتالیایی را به نام یکی از قدیسان می خوانند. هر فرد ایتالیایی قدیسی دارد که حامی اوست, و مردم از قدیس خود انتظار دارند که آنها را از گزند حوادث پاس دارد. در عوض به کلیسا و کشیش, هدایایی اختصاص می دهند, همچنین از احکام دین اطاعت و در مراسم مذهبی و عبادی شرکت می کنند.

ایتالیایی ها از نشستن در کافه ها لذت می برند. در این کافه ها آنها وقت خود را اغلب برای صحبت کردن, نوشیدن, بازی کردن یا تنها نشستن زیر آفتاب, صرف می کنند. دست دادن رایج ترین روش خوش آمدگویی و تبریک است. گفتن (چاا) (Ciao) برای سلام یا خداحافظی غیر رسمی رایج است. عبارتی مانند: روز بخیر (Buon giorno) و شب بخیر(Buona sera) نیز برای برخوردهای رسمی تر, استفاده می شود. گفتن عنوان شخصی بسیار مهم است هرچند استفاده از اسم کوچک رایج تر است. ایتالیایی ها مردم بسیار اجتماعی و خونگرمی چه در خانه هاشان و یا در کافه ها, بارها و رستوران ها هستند. دید و بازدید از خانواده یا دوستان, به ویژه در ایام تعطیل و یکشنبه ها, بخش مهمی از زندگی و روابط ایتالیایی ها محسوب می شود. در روستاها, جایی که زندگی کمتر ماشینی شده است, مردم و به ویژه خویشاوندان, بدون هماهنگی به دیدن یکدیگر می روند. هنگامی که به شام دعوت می شوند, آوردن هدیه ای کوچک معمول است. شبها یا بعدازظهر یکشنبه ها, گشت و گذار در شهر یا روستاها بسیار معمول است. اغلب ایتالیایی ها یکشنبه ها به حومه شهر می روند یا برای دیدن رویدادهای ورزشی به استادیوم ها سر می زنند. در تابستان مردم به سواحل دریا و ییلاقها می روند.

 

 

 

تعطیلات رسمی و جشن ها 

مردم ایتالیا, سال جدید را در اول ژانویه جشن می گیرند. شب عید عیسی مسیح, ششم ژانویه از جمله تعطیلات رسمی است که با دیدار ساحره ی کریسمس یعنی بفانا, همراه است. بفانا در افسانه ها, پیرزنی ساحره و مهربان است که شانس خود را برای همراهی (ازدواج) با عیسی مسیح از دست داد, از آن زمان تاکنون به دنبال مسیح می گردد. در شب پنجم ژانویه, او از روی چوب جاروی خود به داخل دودکش ها سر می خورد و برای بچه هایی که خوب بوده اند, اسباب بازی و شیرینی و برای بچه های بد, تکه ای زغال باقی می گذارد.فستیوال های سنتی بسیاری در نقاط مختلف ایتالیا برگزار می شود. به ویژه جشن های کارناوالی که در ونیز برگزار می شود, و شرکت کنندگان از دور و نزدیک برای شرکت در این جشن ها به شهر می آیند. کارنواله (Carnevale) جشنی است همراه با رژه و فستیوال لباسهای محلی که در بسیاری از مناطق ایتالیا, درست قبل از شروع ایام روزه کاتولیک ها, برگزار می شود.جشن جوزف مقدس (St.Joseph’ s day) که در نوزدهم مارس (بیست و نه اسفند) هر سال توسط مردم ایتالیا برگزار می شود.نماد مرسوم دراین جشن میز یا سفره ی جوزق مقدس است که از دست کشاورزان تهیه می شود. جوزف مقدس حامی فقیران و بی نوایان است و در این روز صدقه دادن به افراد نیازمند جامعه کاری مرسوم و متداول محسوب می شود. در چنین روزی مردم خود را به شکل مریم مقدس, جوزف و دوازده حواری عیسی مسیح در می آورند و از دیگران برای شرکت در جشن دعوت می کنند.

 

 

تعطیلات مذهبی مردم ایتالیا

روز خدا گوست, روز عروج حضرت مریم به آسمان که در پانزده آگوست (بیست و چهار مرداد) برگزار می شود. در این تاریخ اکثر مردم ایتالیا, شهر را به مقصد ساحل و کوه ترک می کنند.روز اولیاء یا قدیسین در اول نوامبر (ده آبان), روزی است که تمام قدیسین کاتولیک مورد احترام و تکریم قرار می گیرند. در این روز مارش عزا برای کسانی که مرده اند, نواخته می شود و زنگ کلیساها به صدا در می آیند, و مردم به گورستان رفته و مقبره ی اقوام و دوستان خود را با گل, به ویژه داوودی و شمع می پوشانند. در روز هشتم دسامبر (17 آذر) تولد عیسی مسیح جشن گرفته می شود و سرانجام در بیست و پنج دسامبر (چهار دی) جشن کریسمس برگزار می شود. افزون بر این هر شهری دارای قدیس خاص خودش است, و روز مخصوص به آن قدیس را جشن می گیرند.

 

 

 

غذا

غذا خوردن در رم واقعا کاری همگانی است و بیرون غذا خوردن بخش مهمی از زندگی رمی به حساب می آید. ترتوریا (غذای ایتالیایی) ها بخش اساسی غذاخوردن آنها است و همیشه میتوان آنها را در کنار خانواده و در کنار مادر در آشپزخانه دید

      

غذاهای سنتی آنها مانند کودا والا واکسینارا (دم گاوی که با شراب پخته شده است، گوجه فرنگی و فلفل) و بروشت روی پاستاهایشان بسیار خوشمزه است.

پیتزاهای سنتی دارند که خیلی سریع آماده میشود و ارزان است. از خوردن پیتزاهای اصیلی مانند آلا رومانا ، پیتزایی باریک با لبه ترد لذت ببرید. اما حواستان باشد که این پیتزا با اجاق زغال سوز آماده شده باشد چون اینطوری خیلی خوشمزه تر است. تا دلتان میخواهد بستنی ایتالیایی یا گلاتو بخورید .

 

تور ایتالیا 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
قیمت تور ایتالیا گشت ونیز ونیز رم دیدنیهای ایتالیا تور ایتالیا جاذبه های گردشگری ایتالیا ایتالیا تور

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com