سایر شهرها
گوانگجو(گوانگ ژو)
گوانگجو(گوانگ ژو)
شانگهای
شانگهای

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه:

این مجموعه در حقیقت مجموعه کاخ های سلطنتی حکمرانان چین است که در مرکز شهر پکن، در کنار میدان     تیان من قرار دارد. برای حفاظت از کاخ خندقی دورتادور آن احداث شده و فقط از مسیر هایی مشخص میتوان به کاخ وارد شد که مهمترین آنها دروازه نیمروز، در حاشیه شمالی میدان و جنوب مجموعه قرار گرفته است. ساخت این بنای با شکوه در سال 1406 آغاز گردید و در سال 1420 پایان یافت. بیش از یک میلیون کارگر در مدت 15 سال با تلاش شبانه روزی در ساخت این قصر شرکت داشتند. مساحت این بنا 72 هکتار است که شامل 980 ساختمان و 8707 اتاق میشود. طراحی  این قصر براساس معماری سنتی چین انجام شده است. شهر ممنوعه در سال 1987 به عنوان بزرگترین مجموعه حفاظت شده جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت که پس از آن این اثر ارزشمند مطابق ساخت و وضعیت خود تعمیر و مرمت گردید. این بازسازی حدود شانزده سال به طول انجامید.

اگر به تنهایی و بدون بهره گیری از تور چین به پکن سفر می کنید چنانچه به دیدار شهر ممنوعه بروید میتوانید از ضبط صوت های الکترونیکی که به زبان های مختلف از جمله فارسی اجاره داده می شوند استفاده کنید. این وسایل که مانند ام پی تری پلیر کوچکند با استفاده از جی پی اس مکان شما را شناسایی می کنند و توضیحات مربوط به آن مکان خاص را برای شما پخش میکنند.

شهر ممنوعه توسط دیوارهایی به ارتفاع حدود هشت متر احاطه شده است و در اطراف آن آبگیری به عرض 52 متر و عمق شش متر قرار دارد. دیوار ها با استفاده از سه لایه آجر در هر طرف پوشانده شده و پهنای آنها در پایه حدود نه متر و در انتها هفت متر است. برج هایی که در چهارگوشه دیوار ها قرار دارند، تنها قسمت هایی از داخل کاخ هستند که از بیرون توسط مردم عادی دیده میشده اند. در هر سمت نیز دروازه ای در دیوار ها تعبیه شده است. دروازه میان دیوار جنوبی به نام دروازه مریدیان یا دروازه نیمروز  دروازه اصلی شهر بوده است و خود شامل پنج در کوچک تر میشده است. در مرکزی این دروازه مخصوص استفاده امپراطور بوده و مسیر سنگ فرش شده آن، را سلطنتی نام دارد و غیر از امپراطور، همسر وی فقط در هنگام برگزاری مراسم ازدواج و دانش آموزان برگزیده امتحانات سلطنتی حق قدم گذاشتن بر آن را داشته اند.

شهر ممنوعه به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم شده که هر کدام دارای تالار های متععدی هستند. در قسمت داخلی امپراطور، ملکه و بستگان آنها زندگی می کرده اند و قسمت بیرونی مخصوص برگزاری مراسم و جلسات مشاوره ای بوده است. از آنجایی که مذهب نقش مهمی در زندگی امپراطورهای چین داشته، در بخش داخلی این شهر معبد های مختلفی ساخته شده که یکی از مهمترین آنها معبد باران گل ها است و در آن مجسمه های بزرگی از بودا قرار دارند.

در طراحی شهر ممنوعه، حتی در کوچکترین اجزا، ارزش های فلسفی و مذهبی چین در نظر گرفته شده اند، به طور  مثال: رنگ زرد پوشیده شده اند. دو استثنا در این مورد، کتابخانه مجموعه و اقامتگاه  شاهزادگان است پشت بام کتابخانه سلطنتی به رنگ سیاه، نماد آب در فرهنگ چین، است و به منظور کتابخانه نمادی از گیاهان و رشد برای اقامتگاه شاهزادگان انتخاب شده است.

سالن های قسمت های داخلی و خارجی، در ترتیب سه تایی و مضرب آن قرار گرفته اند که نمادی از بهشت است. ولی اقامتگاه های این قسمت ها ترتیبی شش تایی را نشان میدهند که نمایش دهنده زمین است.

در لبه پشت بام های شیب دار ساختمان ها تعداد 3 یا 5 (بسته به اهمیت) مجسمه قرار دارد که مردی سوار بر پشت ققنوس و همراه با یک اژدها نشان میدهد. تنها  ساختمان شهر که از این قاعده پیروی  نکرده و در لبه های بام خود ده مجسمه را حمل میکند تالار عالی است که هانگ شی یا درجه دهم نامیده میشود.

مجموعه های شهر ممنوعه:

این مجموعه ها مربوط به دوره ی کینگ است. بررسی های انجام شده در سال 1925 نشان داد که تقریبا یک میلیون و صدو هفتاد هزار قطعه با ارزش تاریخی در مجموعه کاخ ها موجود بوده اند. علاوه بر این در کتابخانه های سلطنتی به عنوان بزرگترین محل نگهداری کتاب های تاریخی کشور، اسناد سلطنتی مربوط به دو سلسله ی مینگ و کینگ موجود هستند.

اشیاء این مجموعه شامل: اشیاء چینی و سرامیک، نقاشی ها، اشیای برنزی، ساعت ها، سنگ یشم، وسایل قصر میباشد.

 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
تور پکن چین تور پکن تور چین دیدنیهای پکن دیدنیهای چین جاذبه های گردشگری پکن جاذبه های گردشگری چین راهنمای سفر به پکن راهنمای سفر به چین مکان های دیدنی پکن شهر ممنوعه تور شهر ممنوعه پکن

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com