سایر شهرها
دهلی
دهلی
آگرا
آگرا
دهلی نو
دهلی نو
بمبئی
بمبئی
بنارس یا وارانسی
بنارس یا وارانسی
حیدرآباد
حیدرآباد
اورنگ آباد
اورنگ آباد

قلعه آمبر جیپور

در 11 کیلومتری شهر جیپور ، مرکز اصلی فرمانروایی پدربزرگ شاه جهان ( یکی از امپراتوران سلسله گورکانیان ) قرار گرفته که به آن قلعه آمبر می گویند . این قلعه تاریخی در واقع شهری نظامی پر از قصرهای باشکوه است که بر روی ارتفاعات منطقه بنا شده و از دیدنی های پرطرفدار جیپور است .

بنای اولیه این قلعه متعلق به قرن 11 میلادی و از ویژگی های خاص آن ، مدت زمانم ساختش است که از سال 1600 میلادی شروع شد و در سال 1727 میلادی به اتمام رسید . یعنی بیش از صد سال صرف ساخت آن شده است که البته وقتی در برابر آن قرار می گیری یا در ظرافتهایی که در بنای آن به کار رفته است ، دقیق می شوی ، کاملا می توان درک کرد که خلق چنین شاهکاری ، زمان بسیلار زیادی می برده است . 

در قلعه آمبر نیز ردپای فرهنگ ایرانی را می توانید ببینید . معماری این قلعه نیز تلفیقی از معماری ایرانی و هندی است . مسجد و محراب ها ، نماینده معماری ایرانی و گنبدهای کوچکی که بالای هر ساختمان دیده می شوند ، نماینده معماری هندی این عمارت هستند . نقاشی های ایرانی و گل و بوته ها را هم می توانید روی برخی از بناهای قلعه دنبال کنید . 

. قلعه آمبر در آمر )شهری با مساحت 4 کیلومتر مربع( واقع شده است که 11 کیلومتر با جیپور فاصله دارد. این قلعه مهمترین جاذبه گردشگری در ناحیه جیپور است که بر روی یک تپه واقع شده است. شهرت این قلعه تاریخی بیشتر به خاطر شیوه هنری خاص و المان ها و عناصر هندو است که در آن به کار رفته است.

. این قلعه که مشرف بر دریاچه ماوتا است دارای مسیری سنگ فرش شده است و درون آن دروازه ها و برج های زیادی دیده می شود. قلعه آمبر از هر دو معماری اسلامی و هندو تاثیر گرفته است. قصر آمبر در ا اواخر قرن 16 ام برای حکمرانان آن زمان ساخته شد. قصر قدیمی که با یک نام فارسی «قدیمی محل » شناخته می شود، قدیمی ترین قصر به جا مانده در هند است. این قصر به 4 قسمت اصلی تقسیم می شود که هر کدام از بخش ها دروازه و محوطه خود را دارد.

جیپور، راجاستان

موقعیت

Raja Man Singh

سازنده

1592 سال ساخت

بازسازی شده توسط :Jai Singh I 

ساعت بازدید : 9:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر

. برای بالا رفتن می توان از جیپ استفاده کرد که رایگان است. و یا می توان فیل کرایه کرد که هزینه ای حدود 900 روپیه دربر دارد. در مسیر این جاذبه گردشگری، مناظر دیدنی و زیبایی به چشم می خورد که شکوه و عظمت آن  نشان دهنده ثروت مهاراجه ها بوده است. نام این قلعه ربطی به رنگ زیبای کهربایی آن ندارد بلکه از شهر آمبر که از نام خدای آمبا گرفته شده، آمده است. این دژ در واقع مرکز اصلی فرمانروایی پدربزرگ شاه جهان و همه خاندانش بود. دور تا دور قلعه و شهر با دیوار محصور شده و از شروع ساخت تا تمام شدنش بیش از 100 سال طول کشیده است.

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
راهنمای سفر به جیپور جاذبه های گردشگری جیپور دیدنی های جیپور قلعه آمبر جیپور تور هند جاذبه های گردشگری هند

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com