سایر شهرها
دهلی
دهلی
جیپور
جیپور
دهلی نو
دهلی نو
بمبئی
بمبئی
بنارس یا وارانسی
بنارس یا وارانسی
حیدرآباد
حیدرآباد
اورنگ آباد
اورنگ آباد

قلعه سرخ آگرا

 

در نزدیکی آگرا از دیگر شاهکارهای معماری است که مغول ها در زمان امپراطوری خود در هند بر جای گذاشته اند . قلعه لعل یا حصار سرخ را اکبرشاه یا امپراطور بزرگ گورکانی در قرن 16 میلادی ساخت تا سندی بر عظمت امپراطوری گورکانیان هند باشد . ساخت این کاخ از زمان اکبر شاه آغاز شد و تا زمان شاه جهان ادامه یافت .

از بیرون که به این قلعه بنگرید ، ساختمانی مستحکم از سنگ ماسه سرخ با دیوارهایی به طول دو و نیم کیلومتر است که شهر سلطنتی امپراتوری مغولی هند را در خود جای می داده است .

قلعه سرخ چهار دروازه دارد . هنگامی که به آن وارد می شوید خود را در حیاطی پر پیچ و خم می بینید که پیرامونش را کاخ های افسانه ای ، دیوان ها و دو مسجد بسیار زیبا فرا گرفته اند .از میان تمامی آن ها مسجد موتی ( موتی به معنی مروارید ) و برج یاسمین به غایت نمایانگر مهارت صنعت گران و معماران آن روزگاران هند هستند . 

قلعه اگرا ، دیدنیهای اگرا، تور هند

این کاخ سرخ رنگ روایت گر وقایع بسیاری از امپراتوری گورکانیان است . ممتاز بیگم در این قصر از دنیا رفت و پسر شاه جهان ( اورنگ زیپ ) پدرش را به بهانه دیوانگی برکنار و در این قصر زندانی کرد .

نکته جالب در مورد قصر سرخ این است که پنجره ای به سوی تاج محل دارد و از این پنجره می توانید این شاهکار معماری را ببینید .

دانستی های قلعه اگرا

. قلعه آگرا که به خواهر تاج محل مشهور است، در قرن شانزدهم میلادی و به دست اکبر شاه، پادشاه مغول، در ناحیه آگرای هندوستان بنا شده است. این قلعه تاریخی که با مسجد و قصرهای زیبا و مجلل ساخته شده از سال 1983 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

. قلعه آگرا در2/5 کیلومتری شمال غربی دیگر بنای تاریخی مشهور هند، تاج محل قرار دارد. قلعه آگرا به شکل یک هلال است و توسط دیوارهایی به ارتفاع 21 متر و به طول2/4 کیلومتر محصور شده است. همچنین اطراف دیوارها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است.

. قلعه آگرا از نظر تاریخ معماری واجد ارزش بسیاری است، چرا که برخی از جالبترین آمیزه های معماری هندو و معماری اسلامی- ایرانی را میتوان در آن مشاهده کرد. در واقع ا بسیاری از تزئینات و کاشیکاریهای عمارتهای قلعه آگرا کام منطبق با اصول معماری ا اسلامی - ایرانی ساخته شده اند، اما روی آنها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها و فیل ا و پرندگان نقش شدهاند.

 

 

 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
جاذبه های گردشگری آگرا دیدنی های آگرا قلعه سرخ آگرا آگرا جاذبه های گردشگری هند هند تور هند

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com