سایر شهرها
دهلی
دهلی
جیپور
جیپور
دهلی نو
دهلی نو
بمبئی
بمبئی
بنارس یا وارانسی
بنارس یا وارانسی
حیدرآباد
حیدرآباد
اورنگ آباد
اورنگ آباد

تاج محل

" ممتاز محل " همسر محبوب شاه جهان ( پنجمین پادشاه گورکانی ) در سال 1040 هـ . ق در گذشت و امپراطور داغدیده دوهزار هنرمند معمار را از نقاط مختلف آسیا به خصوص ایران ،شبه قاره هند،آسیای میانه و آناتولی را گرد آورد تا آخرین دستاورد معماری مغول ها و شاهکار تاج محل را بسازند .

ساخت این بنا بین سال های 1049 تا 1065 به طول انجامید .این بنای زیبا در نزدیکی آگرا و با ارتفاع 58 متر، تماما از مرمر سفید ساخته شده و روی آن کنده کاری های زیبایی که در قالب آیات قرآن یا گل و بوته روی آن انجام شده ، چشم رو جلا می دهد .

تقارن و شکوه این بنا اولین چیزی است که گردشگران را شگفت زده می کند . باغ این بنا به نام باغ چهارباغ با استخر و آبنما در وسط و ساختمان سفید مقبره که دارای چهار گلدسته ، یک گنبد بزرگ و چهار گنبد کوچک است ، بخش هایی است که در گذر زمان از تاج محل باقی مانده است .

رودخانه مقدس جمنا که از پشت تاج محل عبور می کند و لک لک ها و مرغ های ماهی خوار زیبایی این بنای شگفت انگیز را دو چندان می کنند . در نظر سنجی صورت گرفته بیش از 60 میلیون نفر در دنیا که برای انتخاب عجایب هفتگانه جهان انجام شد ، بنای زیبا و باشکوه تاج محل در فهرست عجایب هفتگانه جهان قرار گرفت .

دیدنیهای هند، تور هند ، تاج محل

 تاج محل از پرآوازهترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدی ی شهر آگرا و در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شدهاست و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار میرود. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم، مشهور به ممتاز محل که در سال 1631 میلادی در سفری جنگی به هنگام وضع حمل فوت کرد، بنا شدهاست. خود شاه جهان نیز بعدتر در همان جا به خاک سپرده شد. 

همانطور که مشخص است، نام این بنا ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده است. احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری )سده یازدهم هجری( سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل

در هندوستان بوده اند.تاج محل در زمان های مختلف روز رنگ های متفاوتی به خود می گیرد. در صبح رنگی مایل به صورتی را به خود می گیرد؛ بعد از ظهرها به رنگ سفید شیری در می آید و در شب ها و زیر نور ماه به رنگ طلایی دیده می شود.

نکاتی جالب در مورد تاج محل:

- تاج محل توسط باغ ها و تعدادی ساختمان دیگر شامل مسجد و خانه های مهمانان احاطه شده است که 17هکتار از  زمین آن منطقه را پوشش می دهند.

- ساخت تاج محل 17 سال طول کشید. این بنا برای یادبود سومین و محبوب ترین همسر امپراطور، ممتاز محل، ساخته شد.

- بیش از 1000 فیل برای جابه جایی مصالح ساختمانی به کار گرفته شد تا این بنا ساخته شود.

- در دوره شورش هندی ها در سال 1857 ،سنگهای با ارزشی از دیوارهای تاج محل توسط بریتانیایی ها جدا شد و به یغما رفت.

-تخمین زده می شود که بیش از 22 هزار نفر برای ساخت این بنا به کار گرفته شده اند که شامل کارگران، نقاش ها، سنگبرها، هنرمندان و دیگر افراد می شده است.

- بر اساس افسانه ای گفته می شود که شاه جهان برای ساخت یک تاج محل دیگر برنامه داشته و قرار بر این بوده که تاج محل دوم در آن سوی رودخانه با سنگ های مرمر سیاه ساخته شود. اما وقوع جنگ میان او و پسرش باعث عدم موفقیت در برنامه هایش می شود.

 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
دیدنی های اگرا اگرا جاذبه های گردشگری هند دیدنی های هند تور هند هند جاذبه های گردشگری آگرا تاج محل

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com