سایر شهرها
آگرا
آگرا
جیپور
جیپور
دهلی نو
دهلی نو
بمبئی
بمبئی
بنارس یا وارانسی
بنارس یا وارانسی
حیدرآباد
حیدرآباد
اورنگ آباد
اورنگ آباد

قطب منار دهلی

 اگر 18 کمیلومتر از جنوب دهلی دور شوید،بزرگ ترین بنای آجری دنیا را خواهید دید. برجی که 72 متر ارتفاع و 399 پله دارد ، قطر آن در پائین ترین قسمت حدود 14 متر و در بالترین قسمت حدود 3 متر است . این مناره بزرگ را قطب الدین ایبک که در ابتدا برده ای بود و بعد به سپهسالاری سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان رسید و بعد هم پادشاه شد ، در سال 1199 میلادی بنیان نهاد .

این برج که گفته می شود به تقلید از " منار جام " افغانستان ساخته و به پنج طبقه تقسیم شده است . در فاصله هر دو طبقه ، ایوان مدوری به صورت کمربند آن را فرا گرفته و در هر طبقه نیز کتیبه هایی دیده می شود که موتونی از آیات قرآن و اسامی قطب الدین ایبک ،محمدبن سام و دیگر پادشاهان و امرا را روی آنها نوشته شده است .

در کنار این منار ، مسجد قوه الاسلام که اولین مسجد ساخته شده توسط شاهان هند است به چشم می خورد که توسط قطب الدین ایبک ساخته شده و به نظر می رسد که قطب منار نیز جهت اذان گفتن برای این مسجد بنا گردیده است . 

آنچه این مجموعه را دیدنی تر می کند ، وجود یک ستون فلزی 22 متری از یک فلز ناشناخته است که نه زنگ می زند و نه رنگ عوض می کند . هندی ها می گویند که حلقه  کردن دست از پشت به این ستون ، خوشبختی می آورد !

منارهای در دهلی پایتخت هندوستان و بلندترین بنای آجری دنیاست. این مناره بزرگ از مرمر و سنگهای سرخ ساخته شده و به دستور سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان و توسط غلام ترک و سپهسالار اوقطبالدین ایبک ، که بعدها به پادشاهی رسید، در 19 می دی بنیانگذارده شده و سپس توسط 1 ا داماد او شمسالدین التتمش در 023 م کامل شد و سپس بهوسیله فیروزشاه 1 تغلق در سال 136 م به پایان رسید.

. ارتفاع این منار عظیم 73 متر است که بلندترین بنای آجری دنیا و بلندترین برج در هند است. قطر آن در پایه 14 متر و در بالا متر است. منار تا آخرین 3 طبقه از داخل خود دسترسی دارد.

. تزئینات و نقوش هر پنج طبقه متفاوت هستند. پایینترین طبقه لبههای گوه مانندی دارد که ی درمیان نیمستونهای مدوری در میان آنها قرار گرفتهاست.  گرداگرد طبقه دوم را برآمدگیهای مدوری پوشیدهاست و طبقه سوم ستارهای شکل است. طبقه چهارم و پنجم به صورت سادهای گرد و استوانهای هستند.

 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
جاذبه های گردشگری دهلی دیدنی های دهلی تور هند هند قطب منار

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com