سایر شهرها
مارسی
مارسی

کلیسای نتردام دوپاری پاریس

کلیسای نتردام دوپاری:

نتردام به معنای بانوی ما، عنوانی است که پیروان کاتولیک به حضرت  مریم (س) میدهند. این کلیسا در مرکز پاریس، جزیره سیته، در میان رود سن قرار دارد و هنوز به عنوان کلیسای جامع کاتولیک شهر پاریس از آن استفاده میشود. سنگ بنای اولیه آن به وسیله پاپ الکساندر سوم گذاشته شد.

کار ساخت آن در سال 1163 در دوره حکومت لویی هفتم، توسط بیشاپ موریس دوسولی شروع شد و در سال 1345 به پایان رسید. کلیسای عظیم نوتردام از بناهای تماشایی پاریس است.

شبستان آن در سال 1208 و ضلع غربی و برج ها نیز در بین سال های 1250-1225 احداث شد فیلیپ در سال 1302 اولین سالن خطابه عمومی را افتتاح کرد.

معماری آن نمونه خوبی از سبک گوتیگ فرانسه است. در حکومت لویی پانزدهم تغییراتی در شکل گنبدها داده شد. در حال حاضر بنای فعلی کلیسا بر روی دو زیارتگاه قدیمی سنت تین و حضرت مریم (س) ساخته شده است. این کلیسا 130 متر طول و 108 متر عرض دارد. ارتفاع آن 35 متر تا زیر سقف  و تا نوک برج ها 69 متر است. نتردام نخستین کلیسای جامع بزرگ فرانسه است که به سبک گوتیگ ساخته شده است این بنا دارای  سه درب بزرگ است، درب  سنت ان در جنوب، درب قیامت در غرب و درب مریم مقدس در شرق قرار  دارند. ورودی اصلی آن از سمت غرب است. سرتاسر سقف کلیسا با مجسمه های کوچکی از فرشتگان و قدیسان مزین شده است و در پایین، نقش برجسته هایی وجود دارد که فضایل و رذایل را مجسم میکند. در کلیسا مجسمه هایی از جمله حضرت مریم (س) با فرزندش عیسی(ع) وجود دارد . کلیسا پنج ناقوس دارد که بزرگترین آن با سیزده تن وزن در برج جنوبی است. در دوران انقلاب فرانسه این بنا، انبار مولد غدایی شد و کیسا صدمه دید. به همین دلیل ترمیم مجسمه های قدیمی و گنجینه های ارزشمند در آن از سال 1845 شروع و مدت بیست و سه سال طول کشید. مراسم رسمی بسیاری ازجمله تاج گذاری هنری ششم در سال 1430، ناپلئون در سال 1804 و جشن آزادی شهر پاریس نیز در این مکان برگزار شده است. اگر از 387 پله آن بالا برویم، منظره زیبایی از پچاریس را میبینیم. در نزدیکی نوتردام بنای عظیم کاخ دادگستری واقع شده که به سبک نیمه گوتیک ساخته شده است. زندان کنسیرژه در این بناست. ماری آنتوانت همسر لوئی شانزدهم، دانتو و روبسپیر در آن زندانی بوده اند.

 جاذبه های گردشگری پاریس

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
کلیسای نوتردام پاریس کلیسای نوتردام فرانسه کلیسای نوتردام جاذبه های فرانسه جاذبه های پاریس جاذبه های گردشگری پاریس جاذبه های گردشگری فرانسه دیدنیهای پاریس دیدنیهای فرانسه راهنمای سفر به پاریس راهنمای سفر به فرانسه گشت پاریس تور پاریس کلیسای نوتردام در پاریس تور اروپا تور فرانسه پاریس اروپا فرانسه تور

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com