سایر شهرها
کوش آداسی
کوش آداسی
انتالیا
انتالیا
آنکارا
آنکارا
کاپادوکیا
کاپادوکیا

بازیلیکا سیسترن استانبول

زمان فعالیت: همه روزه 9:00 تا 18:30 ورودیه: 20 لیره

در زیر شهر استانبول صد ها آب انبار (cistern)  وجود دارد که یادگار دوران بیزانس در این شهر هستند، اگر چه دیگر در تامین آب این شهر نقشی ندارند. بعضی از این آب انبار ها به خاطر معماری زیبا و عظمتشان از دیدنی های تاریخی این شهر به شمار می روند. 

این آب انبار در زبان ترکی (yerebaan sarnic) یعنی آب انبار زیر زمینی نامیده می شود و به قصر غرق شده (Sunken palace)  نیز معروف است. نام بازیلیکا نیز بدان جهت به اینجا داده شده است که در زیر میدان استوا باسیلیکا (Stoa Basilica)  در کنستانتینوپل آن زمان قرار داشته بر اساس اسناد تاریخی این بنا در زمان ژوستنین اول در قرن ششم میلادی ، ساخته شده و با جمع آوری آب از جنگل بلگراد ، آب مورد نیاز قصر کنستانتینوپل و ساختمان های اطراف را تامین می کرده است.

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

وسعت این آب انبار عظیم حدود 10000 متر مربع و گنجایش آن 100 هزار متر مکعب آب است. 52 پله از ورودی آب انبار از سطح زمین تا عمق آن ساخته شده است. تعداد 336 ستون بلند مرمر در این آب انبار وجود داردکه ارتفاع هر یک 9 متر است و در 12 ردیف 28 تایی قرار گرفته اند.وظیفه این ستون ها نگهداری سقف بوده ولی کنده کاری روی آنها به زیبایی بنا افزوده است.

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

برروی یکی از ستون ها کنده کاری هایی به شکل اشک و چشم دیده می شود که طبق نظر باستان شناسان نشانه ای از رنج و اندوه برده هایی است که در طی ساخت این بنا جان خود را از دست داده اند. 

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

روی پایه دو ستون در شمال غربی آب انبار نیز سر مدوسا (medusa) ، الهه یونانی حکاکی شده است. طبق افسانه ها موهای مدوسا مار بوده و با نگاه به چشمانش انسان تبدیل به سنگ می شده است . در افسانه ها امده مدوسا در ابتدا زنی بسیار زیبا و دلفریب بوده و چون با خدای دریا یعنی پوسایدون در معبد آتنا همبستر می شود و آن را به گناه آلوده می کند ، آتنا نیز او تبدیل به موجودی زشت و جهنمی می نماید. احتمال دارد او را حافظ این بنا می دانسته اند.

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

در دوران عثمانی از این آب انبار برای تامین آب قصر توپکاپی استفاده می شده است ولی به تدریج این نوع بنا ها و آب انبار ها در تاسیسات شهری از بین رفته اند.

در سال 1987 ، آب انبار بازیلیکا با افزودن امکاناتی چون نور پردازی مناسب ، رستوان و اجرای موسیقی در آن ، تبدیل به یکی از دیدنی های شهر شد . آب جمع شده در کف آب انبار، تصویر زیبایی از سقف و ستون ها را منعکس کرده است و محیطی آرام  و اسرار امیز برای گردشی کوتاه در آن فراهم شده است.

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

 

اطلاعاتی که بهتر است بدانید

* باسیلیکا سیسترن بزرگ ترین مخزن زیر زمینی آب شهری در دوره بیزانس بوده است .این آب انبار در قرن ششم توسط ژوستینین، امپراطور بیزانس ساخته شده است.

هدف از ساخت این آب انبار عظیم، اطمینان از تامین آب شهر حتی در زمان خشکسالی و محاصره بوده است .آب از طریق لوله های سفالی و قنات ها از جنگل بلگراد )در فاصله 12 کیلومتری( وارد آب انبار می شود.

* وسعت این آب انبار 9800 متر مربع )بزرگ تر از 2 زمین فوتبال( می باشد و ظرفیت 80 میلیون لیتر آب را دارد.

* این آب انبار در مکانی به نام باسیلیکا ساخته شده و دلیل نامگذاری آن نیز به همین دلیل بوده است. ترک ها به آن Yerebatan Sarayi به معنی کاخ غرق شده می گویند.

* برای نگه داشتن سقف آب انبار، از 336 ستون به ارتفاع 8 متر، استفاده شده است. این ستون ها از بقایای بناهای رومی جمع آوری شده اند و به همین دلیل قسمت فوقانی آنها با هم متفاوت است.

* در انتهای این بنا دو مجسمه از سر مدوسا )شخصیت ترسناک اساطیر یونان( قرار گرفته است.

* قبل از ساخته شدن سکوی های عبوری، بازدید کنندگان باید برای بازدید، قایق اجاره می کردند.

کارهایی که میتوانید انجام دهید

* حرکت در پیاده رو های تزئین شده با نورهای قرمز و لذت بردن از اتمسفر روحانی آن

* گوش دادن به موسیقی کلاسیک زیبایی که با صدای جریان آب همراه می شود و فضای آرامش بخشی را ایجاد می کند.

* مسیر خود را تا پایان راهروها ادامه دهید و از مجسمه های مدوسا بازدید کنید.

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

 

بازیلیکا سیسترن ، دیدنی های استانبول

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
بازیلیکا سیسترن استانبول دیدنی های استانبول جاذبه های گردشگری استانبول اطلاعات گردشگری استانبول راهنمای سفر به استانبول دیدنی های ترکیه تور استانبول راهنمای سفر به ترکیه

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com