سایر شهرها
کوش آداسی
کوش آداسی
انتالیا
انتالیا
آنکارا
آنکارا
کاپادوکیا
کاپادوکیا

مسجد ایا صوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه استانبول

هنگام تماشای ایاصوفیه در حقیقت شما در حال تماشای یکی از شاهکارهای به جای مانده از دوران بیزانس هستید . این مکان کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال 532 میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد و به مدت هزار سال کلیسا بود.

مسجد ایاصوفیه ، کلیسای ایا صوفیه ، تور استانبول

ژوستنیانوس در قرت ششم میلادی دستور بازسازی و مرمت آن را صادر کرد که این کار توسط دو معمار متبحر، تحت نظر 100 استاد باشی و با تلاش ده هزار کارگر ظرف مدت پنج سال به اتمام رسید و ایا صوفیه افتتاح شد که البته نامش کلیسای بزرگ بود.

وقتی مسلمانان استانبول را فتح کردند سلطان محمد دوم دستور داد که این کلیسا به مسجد تبدیل شود. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قران بردیوار ها و سقف ایا صوفیه نگاشته شد و سرانجام با اعلام جمهورت ترکیه و به قدرت رسیدن آتاتورک این بنای تاریخی تبدیل به موزه شد.

این بنا گنبدی به قطر 31 متر دارد  که ارتفاع آن از سطح زمین به 55 متر میرسد این گنبد عظیم توسط 40 پشت بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی استوار شده است. این بنای باشکوه با شهرتی جهانی امروزه با رزشترین میراث تاریخی ترکیه است و هر ساله میلیونها بازدید کننده را چه به صورت انفرادی و چه در قالب تور ترکیه به دیدار خود میکشاند.

مسجد ایا صوفیه ، کلیسای ایا صوفیه ، تور استانبول

معماری شگفت انگیز ، نماهای با شکوه داخلی و سرنوشت پر فرازو نشیب آن ، ایاصوفیه را بعنوان جاذبه گردشگری شاخص در استانبول مطرح ساخته و تور استانبول بدون در برگرفتن این جاذبه ناقص خواهد ماند

زمان فعالیت: همه روزه غیر از دوشنبه ها، ساعت 9:30 تا 16:30

ورودیه: 35 لیره

اطلاعاتی که بهتر است بدانید

* ایاصوفیه )حاجی سوفیا( یک اثر معماری با ابهت و الهام بخش در استانبول می باشد. ابتدا به عنوان کلیسای ارتدکس ساخته شد و سپس به مسجد تغییر کاربری داد.

* ترکیبی از عناصری معماری و مذهب امپراطوری بیزانس و عثمانی در آن به کار رفته است.

* ایا صوفیه بین سال های 532 و 537 میادی ساخته شد و بزرگترین کلیسای جامع در زمان خود بود.

* ایا صوفیه برای صد سال کلیسای جامع پاتریارک قسطنطنیه )استانبول فعلی( بود.

بعد از سال 1453 ، سلطان مهمت دوم، کلیسا را به مسجد تبدیل کرد. عناصر معماری اسامی )محراب، منبر و 4 مناره( با ویژگی های مسیحی )قربانگاه، ناقوس ها و دیوارهای مزین به نقوش مسیحی( جایگزین شد.

* در سال 1931 این مسجد تبدیل به یک موزه شد. هنوز بر سر اینکه این بنای عظیم و ارزشمند باید کلیسا، مسجد یا موزه باشد، مناقشه وجود دارد. معماری بسیاری از مساجد عثمانی استانبول نظیر مسجد آبی و سلیمانیه تحت تاثیر مسجد ایاصوفیه می باشد.

* اسم این مسجد هیچ ارتباطی به نام زنانه سوفیا ندارد. صوفیه از یک واژه یونانی به معنی "آگاهی" گرفته شده است. کارهایی که می توانید انجام دهید

* تماشای نمای بیرونی این بنای تحسین برانگیز

* پیاده روی در کلیسای سابق و لذت بردن از معماری خیره کننده آن

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
ایاصوفیه استانبول ایاصوفیا استانبول مسجد ایاصوفیا ایاصوفیا کلیسای ایا صوفیه مسجد ایاصوفیه راهنمای سفر به ترکیه راهنمای سفر به استانبول جاهای دیدنی استانبول دیدنیهای ترکیه جاذبه های گردشگری استانبول جاذبه های گردشگری ترکیه دیدنیهای استانبول تور استانبول تور ترکیه استانبول ترکیه تور

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com