سایر شهرها
کوش آداسی
کوش آداسی
انتالیا
انتالیا
آنکارا
آنکارا
کاپادوکیا
کاپادوکیا

کاخ موزه توپکاپی

 موزه توپکاپی

در سال 1459 ، سلطان محمد فاتح فرمان ساخت قصری باشکوه ،در شان امپراطوری خود را صادر کرد. ساخت قصر در دماغه میان گلدن هورن و دریای مرمره آغاز شد و 400 سال از دوران سلطنت 624 ساله عثمانی ، محل اقامت پادشاهان این خاندان بود و اکنون از جذاب ترین دیدنی های گردشگری استانبول است.

این قصر تان قرن نوزدهم قصر جدید  Yeni Saray  نامیده می شد و هنگامی که چند توپ جنگی به یکی از دروازه های ساحلی آن اضافه شد نام آن به توپکاپی به معنای دروازه توپ تغییر کرد البته در حال حاضر از این توپها اثری باقی نمانده است. دراین موزه مهمترین آثار دنیای اسلام نگهداری میشود .

امپراطوری عثمانی در فاصله قرون 15 تا 19 در این کاخ مستقر بود . آدرس این کاخ در محله تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره است.  نمای کلی این کاخ می توانید از داخل آب و در قالب تور های کشتی ملاحظه کنید اما ما پیشنهاد می کنیم این موزه را که عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استانبول را یدک میکشد از دست ندهید. بدین منظور باید بازدید از این کاخ موزه را در برنامه دیدار از منطقه سلطان احمد بگنجانید. این منطقه در قلب بافت تاریخی استانبول قرار دارد و به وسیاله تراموا (قطار شهری) به راحتی قابل دسترسی است .

کاخ توپکاپی، موزه توپکاپی ، توپکاپی استانبول

از ورودی کاخ که بگذرید ، در سمت راست درخت های سرو و مطبخ ها کنار هم قرار گرفته اند. در آنجا نمایشگاهی از ظروف ، شامل کریستال ها ، نقره ها و ظروف چینی را میبینید که همگی مربوط به یک سفره سلطنتی در دوران عثمانی ها هستند.

کاخ حرمسرا

در سمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد که محل زندگی همسران و فرزندان سلاطین عثمانی بوده برای دیدار از این قسمت باید ورودی جداگانه بپردازید و اگر از دنبال کنند گان سریال تلوزیونی سلطان سلیمان بوده اید این قسمت را از دست ندهید.

این قمت قصر دارای چهار صد اتاق بوده که همانطور که گفته شد محل اقامت ملکه مادر (مادر سلطان) ، همسران سلطان و شاهزادگاه بوده  و هر کدام از انها با خدمتگزاران مخصوص خود در قسمتی جداگانه زندگی می کرده اند. نزدیکترین و بزرگترین اتاق ها به محل سکونت سلطان ، در اختیار ملکه مادر بوده است

حرم سرای توپکاپی ، حرمسرای سلطان سلیمان

کمی پیشتر که بروید به سالن اجتماعات کتابخانه احمد سوم، نمایشگاه لوازم شخصی سلاطین و خانواده سلطنتی نیز می رسید . در این مجموعه کلکسیونی خیره کننده از جواهرات امپراطوری عثمانی را خواهید یافت . گنجینه های سلاطن عثمانی از دیگر اشیای این کاخ موزه هستند. این گنجینه ها شامل هدایای مختلف آورده شده برای پادشاهان ، غنایم جنگی و کارهای دستی ساخت هنر مندان قصر است که همگی زیر نظر خزانه دار نگهداری می شده اند و اکنون چهار اتاق قصر را به خود اختصاص داده اند.

موزه اسلحه:

مجموعه اسلحه های این کاخ نیزر در نوع خود بی نظیرندو کامل ترین و غنی ترین مجموعه سلاح ها اسلامی هستند که دوره زمانی 1300 ساله را شامل میشوند.

موزه اسلامی

در کاخ توپکاپی بخشی به نام موزه اسلامی وجود دارد که از دیدنی ترین قسمتهای آن است در این بخش یعنی درمیانی ترین بخش این قصر بزرگ عمارتی زیبا قرار دارد که در آن لوازم شخصی منصوب به پیامبر اسلام ، حضرت علی و خلفای اهل سنت نگهداری می شود . اشیاء این موزه در طی سالهای تسلط خلفای عثمانی بر مصر ، عربستان و بیت المقدس جمع آوری شده اند و همگی در محفظه های شیشه ای نگهداری می شوندبنابر این علاوه بر خود کاخ عتیقه های و گنج های بسیاری وجود دارد که ساعتها شما را به خود مشغول می دارد و براحتی نیم از روز خود را می توانید صرف لذت بردن از زیبایی های این مجموعه نمایید.در بین این آثار شمشیر ، عصا ، مهر و قسمتی از عبای منسوب به حضرت محمد ، نامه ای به خط ایشان ، و رد پای ایشان که با طلا پر شده است، شمشیر هایی منسوب به حضرت علی ، جعفر طیار، حضرت حمزه، ابوبکر، عمر و عثمان، قفل و لنگه ای از درب خانه کعبه، و اشیایی مربوط به سایر پیامبران الهی مانند حضرت یوسف حضرت یحیی  حضرت موسی قرار دارند. چنانچه از  این مجموعه را در قالب تور استانبول دیدن نمی کنید ، می توانید راهنماهای الکتریکی که به صورت ضبط صوت در دسترس هستند را تهیه کنید و راجع به هر یک از مکانهای دیدنی و جاذبه های گردشگری این مجموعه به زبان فارسی اطلاعات بگیرید.

تالار سلطنتی قصر توپکاپی

تالار بزرگی در اندرونی است که شاه در آن از  مهمانان ویژه خود ، ملکه مادر ، بانوی اول و شاهزادگان پذیرایی میکرده است.جشن های مختلف ، مهمانی های عروسی شاهزادگان و مراسم بیعت با سلطان دارای مقام خلافت در این مکان انجام می شده است. بام گنبدی تالار هنوز نقاشی ها و طلاکاری های زمان سلطان محمد فاتح را بر خود دارد و بزرگترین گنبد قصر نیز هست. در پشت یکی از آینه های این تالار، راهی مخفی پیدا شده که برای حفظ امنیت و جان سلطان در مواقع خطر احتمالی ساخته شده است

آشپز خانه

آشپز خانه یکی از بزرگترین و چشم گیر ترین بناهای قصر توپکاپی است. آشپز خانه 10 ساختمان دارد که میان صحن دوم و دریای مرمره قرار گرفته اند و سه درب آن را به رواق های صحن دوم مرتبط می کند. آشپز های اصلی 800 نفر بوده اند که در هر روز برای 4000 نفر غذا می پخته اند و این تعداد در مراسم خاص بیشتر می شده اند.

زمان فعالیت: تابستان: چهارشنبه تا دوشنبه، 9:00 تا 19:00 ، زمستان: چهارشنبه تا

دوشنبه: 9:00 تا 17:00 - سه شنبه ها: تعطیل ورودیه: 20 لیره

اطلاعاتی که بهتر است بدانید

* کاخ توپکاپی به مدت 400 سال محل سکونت ساطین عثمانی بوده است .این کاخ در سال 1985 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد.

* مهمت دوم بعد از فتح قسطنطنیه بین سال های 1459 تا 1465 ، این کاخ را ساخت .

توپکاپی تا سال 1853 کاخ ساطین عثمانی بود، تا اینکه سلطان عبدالمجید اول دربار را به کاخ دولماباغچه برد.

* طراحی این کاخ از اقامتگاه های موقت کوچ نشینان عثمانی تاثیر پذیرفته است . این کاخ در منطقه استراتژی کسارایبورنو ساخته شده و چشم انداز خوبی به بسفر دارد. غیر از محل سکونت سلطان، این کاخ شامل دفاتر، مقر دولت، حرمسرا و همچنین یک  پایگاه آموزش نظامی برای سربازان عثمانی می شود.

* بعد از سقوط امپراطوری عثمانی ) 1921 (، دولت کاخ توپکاپی را در سال 1924 به موزه عصر امپراطوری تبدیل کرد.

* این موزه گنجینه بسیار گران بهایی از الماس 86 قیراطی کاسیکچی، خنجر توپکاپی، عبا و شمشیر حضرت محمد )ص( را در خود جای داده است .کلکسیونی از ظروف چینی، لباس ها، تجهیزات نظامی و اشیای هنری دوره عثمانی در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

کارهایی که میتوانید انجام دهید

* ورود رایگان به محوطه بیرونی مجموعه توپکاپی

* تحسین ورودی های تشریفاتی و چشمه های سنتی

* بعد از خرید بلیط، شما به مجموعه کاخ )موزه( وارد می شوید و از حیاط های

خصوصی زیادی که آشپزخانه ها، اتاق شورا، اسلحه خانه، خزانه داری و باغ لاله را در

خود جای داده اند، بازدید می کنید.

* حرمسرا را از دست ندهید .شما باید بلیط جدایی برای ورود به حرمسرا بخرید.

نکات ضروری

* برای خرید بلیط فقط لیره ترکیه و کارت اعتباری پذیرفته می شود.

* در زمان هایی از سال، بعضی از قسمت های کاخ به دلیل بازسازی و مرمت تعطیل می باشند.

* رستوران کاخ چای های بی نظیر و چشم انداز خوبی به بسفر دارد.

* بازدید از حرم ارزش پرداخت هزینه اضافی بلیط را دارد.

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
توپکاپی استانبول راهنمای سفر به ترکیه راهنمای سفر به استانبول جاهای دیدنی استانبول دیدنیهای ترکیه دیدنیهای استانبول جاذبه های گردشگری ترکیه جاذبه های گردشگری استانبول تور استانبول تور ترکیه استانبول ترکیه تور توپکاپی در استالبول کاخ توپکاپی قصر توپکاپی موزه توپکاپی

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com