سایر شهرها
آیوتایا
آیوتایا
بانکوک
بانکوک
پاتایا
پاتایا
پوکت
پوکت
هواهین
هواهین
کرابی
کرابی
ساموئی
ساموئی

جشن آبپاشان در چیانگ مای

 

از 13 تا 15 آوریل ( 25 تا 27 فروردین ) هر سال که بنا بر سنت قدیم تایلند روز آغاز سال نوم در آن کشور است ، جشنی به نام سونکران در سراسر تایلند برگزار می شود که نشان از رسیدن بهاران دارد و در آن سه روز مردم به یکدیگر آب می پاشند که بسیار شبیه به جشن آبپاشان است که در ایران باستان ،و حتا تا دوران صفوی نیز در ایران رایج بوده است . معنی واژه سونکران که ریشه در زبان سانسکریت دارد ( حرکت رو به جلو رفتن ) است . این سه روز در سراسر تایلند تعطیل رسمی است و اعضای خانواده ها از دور و نزدیک دور هم جمع می شوند و از این رو ، روز دوم و سوم این مدت را به ترتیب روز سالمندان و خانواده نامگذاری کرده اند و روز اول آن نیز ( ماها سونکران ) یعنی سونکران بزرگ نامیده می شود .

 

همان گونه که گفتیم یکی از رسوم این جشن ، سنت آبپاشی است که کمابیش در سراسر تایلند برگزار می شود و مردم با شیلنگ و کاسه و طشت های کوچک به یکدیگر آب می پاشند . گرچه بنا به سنت ، برای این کار باید از کسی که خیس می شود اجازه بگیرند ولی این شرط کمابیش از بین رفته و همه از کوچک و بزرگ همدیگر را خیس می کنند . فلسفه این کار که در گرم ترین روزهای سال انجام می شود در واقع طلب باران فراوان برای فصل برنج کاری و فصل باران است .

 

شهر چیانگ مای در شمال تایلند یکی از مراکز مهم برگزاری این جشن است که بسیار دیدنی است . این جشن در برمه (میانمار) و برخی از نقاط جنوبی چین هم که منشاء مردم تایلند شمرده می شود هم برگزار می شود . 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com