سایر شهرها
زنگبار
زنگبار

پارک ملی سرنگتی

 

پارک ملی سرنگتی در تانزانیا در منطقه مارا و سیمیو واقع شده است ، این پارک به سبب مهاجرت سالیانه حدود یک و نیم میلیون گاو وحشی و همچنین 250000 گورخر و تعداد بی شمار کوروکودیل هایش معروف است.

مردم ماسایی از قدیم در منطقه مارا زندگی می کرده اند و نام این دشت ها را دشت بی پایان گذاشتند.

حدود 200 سال پیش زمانی که اولین کاوشگر اروپایی (اسکار باچان اتریشی) به این منطقه پا گذاشت جهان این منطقه را با نام سرنگتی شناخت کلمه ای که از کلمه ماسایی (Siringet) به معنی دشت بی پایان گرفته شده است.

اولین بریتانیایی که به سرنگتی وارد شد استوارد ادوارد وایت بودکه در سال 1913 مناطق شمالی سرنگتی را به کاوش پرداخت. او در سال 1920 به سرنگتی برگشت و به مدت سه ماه اقامت گزید و در این مدت حدود 50 شیر را شکار کرد.

به دلیل اینکه شکار شیرها ممکن بود باعث انقراض آنها شود. حکومت استعماری بریتانیا شکارگاهی به مساحت 800 هکتار را در سال 1921 بنا نهاد که همان سنگ بنای پارک ملی سرنگتی در آینده شد.

این پارک قدیمی ترین پارک ملی در تانزانیاست و پرچم دار صنعت توریسم آن نیز به شمار می آید که در واقع دروازه مناطق حیاط وحش در شمال تانزانیا هم هست. جایی که پارک ملی دریاچه مانیارا ، پارک ملی تارانجیر و پارک ملی آروشا را و پارک ملی انگورونگورو را در برمی گیرد. این منطقه حدود 2500 شیر و حدود یک میلیون گاو وحشی را در خود جای داده است.

جغرافیا

پارک سرنگتی محدوده ای در حدود 14/750 کیلومتر مربع را شامل چمنزارها ، جنگل را در بر می گیرد. این پارک در شمال غربی تانزانیا قرار گرفته و از شمال با کشور کنیا هم مرز است. جایی که به ذخیره حیاط وحش ماسایی ما را می پیوندد. این منطقه از جانب جنوب شرقی به منطقه حفاظت شده انگورونگورو می رسد. در قسمت جنوب غربی منطقه حیاط وحش ماسوا در غرب مناطق ایکورونگو و گرومتی و در شمال شرقی لولایندو قرار گرفته که در مجموع اکوسیستم سرنگتی را شکل می دهند.

این پارک معمولا به سه بخش عمده تقسیم بندی می شود :

دشت های سرنگتی که در واقع مناطق چمنزار وسیع و خالی از درخت را به نمایش می گذارد. این منطقه جایی است که گاو وحشی تولید مثل می کند و در این دشت ها از ماه دسامبر تا می می ماند. چهارپایان دیگر مانند گورخر ، غزال ، ایمپالا ، بوفالو در گله هایی با تعداد زیادی یافت می شوند.

کوپجس(Kopjes) : تپه های گرانیتی هستند که در منطقه معمولا یافت می شوند. سکوهای مناسبی جهت دیدن مناظر به شمار می آینند.

راهروی غربی : نوعی خاک رس تیره رنگ این منطقه را پوشانده است.

رودخانه گرومتی زیستگاه گروکودیل های نیل ، میمون های کلوبوس ، کرگدن ها و عقاب ها می باشد. موسم مهاجرت بین ماه های می و جولای می باشد.

سرنگتی شمالی :

منظر غالب این منطقه جنگل و تپه است . جدای از مهاجرت گاو وحشی و گورخر که از جولای تا آگوست اتفاق می افتد ، ساوانا بهترین مکان برای دیدن فیل و زرافه و آهوهای مینیاتوری می باشد.

سکونت انسان در این پارک ممنوع است به جز در مواردی مانند اقامتگاه های حافظان محیط زیست ، محققین و امکانات هتلی و لاج و کمپ اصلی ترین سکونتگاه نامش سروندا است که اکثر ساختمان های مدیریتی و تحقیقاتی پارک را در خود جای داده است.

حیاط وحش :

جدای از مهاجرت میلیون چهارپایان این پارک به خاطر حیوانات خارق العاده دیگری که به (Big five) مشهورند ، زبانزد است. این پنج حیوان بزرگ عبارتند از :

شیر ماسایی : سرنگتی گمان می رود بزرگترین جمعیت شیرها را در آفریقا در خود جای داده باشد و دلیل آن فراوانی طعمه و غذای این گوشتخواران است.

پلنگ آفریقایی : این شکارچیان معمولا در منطقه سروندا دیده می شوند اما در کل پارک جمعیتی در حدود 1000 راس دارند.

فیل آفریقایی : گله های فیل در حال زنده سازی پس از افول جمعیتشان در سال 1980 به علت شکار غیر قانونی هستند.

کرگدن سیاه شرقی : بیشتر در اطراف تپه های کویجس در مرکز پارک دیده می شوند. تعداد بسیار کمی به علت شکار غیر قانونی به جای مانده اند.

بوفالوی آفریقایی : تعداد فراوانی از این گونه در حال حاضر زیست می کنند. این پارک همچنین بسیاری از گونه های دیگر از جمله غزال تامسون و غزل گرفت. گاو کوهی آفریقایی ، کل آبدوست ، کفتار خال خالی ، کفتار راه راه ، بابون ، ایمپالا و زرافه ماسایی را در خود جای داده است.

این پارک همچنین زیستگاه حدود 500 نوع پرنده می باشد از جمله شترمرغ ، لک لک آفریقایی ، عقاب و مرغ عشق و بسیاری از گونه های کرکس.

حفاظت و مدیریت 

به علت گونه گونگی جانداران و اهمیت اکولوژیکی این پارک از سوی سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده به عنوان یک پارک ملی سرنگتی به وسیله سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست در هر دسته بندی قرار گرفت که بدین معنی است که این منطقه باید تحت حفاظت و مدیریت قانونی یا هروسیله کارآمد دیگر قرار گیرد.

مایلز تورنر یکی از اولین حافظان محیط زیست این پارک بوده و شهرتش به خاطر تحت کنترل درآوردن شکارچیان غیرقانونی بوده . زندگی نامه او تحت عنوان سال های سرنگتی من خاطره های یک حافظ محیط زیست آفریقا و تاریخ مفصلی از سال های اولیه تاسیس پارک به دست می دهد.

یک پروژه تحقیقاتی که توسط دانشگاه مینسوتا اجرا می شود و به دنبال گلاسه بندی بیش از 30 نوع مختلف حیوان در داخل پارک و با استفاده از دوربین های قله ای می باشد.

 

 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
پارک های معروف تانزانیا مکان های دیدنی دارالسلام دارالسلام تور تانزانیا جاذبه های گردشگری تانزانیا تور تانزانیا دیدنی های تانزانیا

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com