سایر شهرها
ونیز
ونیز
میلان
میلان
فلورانس
فلورانس

کلیسای سنت پیتر

معروف ترین کلیسای جهان و از جایگاه های مقدس مسیحیت محسوب می شود که متعلق به اواخر دوران رنسانس است و در شهر واتیکان قرار دارد.

ساخت آن از سال 1506 آغاز شد و در 1626 به پایان رسید. مقبره بیش از صد نفر در زیر این کلیسا قرار دارد که 91 نفر آن ها پاپ هستند از قبیل پاپ جان پائول دوم ، هم چنین بر اساس سنت ها و شواهد تاریخی ، سنت پیتر ، یکی از حواریون مسیح ، نیز در همین مکان دفن شده و بنابراین مقبره او در زیر محراب کلیسا ساخته شده است.

این کلیسا به شکل صلیب ساخته شده است و به خاطر معماری خاص آن ، از مهم ترین ساختمان های عصر خود محسوب می شود.

گنبد آن نیز که از شاهکارهای میکل آنژ است ، از گنبدهای بلند دنیاست که ارتفاع آن از سطح زمین 138 متر و قطر آن 42 متر است .

در ساخت تعدادی از گندها در سراسر دنیا از جمله کلیسای جامع سنت پائول لندن کلیسای ل انولید پاریس و کاخ کنگره در واشینگتن از روی گنبد این کلیسا الگو برداری شده است. 

نمای بیرون کلیسا نیز که با سنگ تراورتن ساخته و تزیین شده ، تقریبا 115 متر عرض و بیش از 45 متر ارتفاع دارد. 

بالای ورودی کلیسا دو ساعت و یازده مجسمه گذاشته شده است. ساعتی که سمت چپ قرار دارد ، به یکی از ناقوس های قدیمی متصل است که قدمت آن به سال 1288 برمی گردد. هم چنین سمت چپ پله های ورودی کلیسا ، مجسمه سنت پیتر و در سمت راست آن مجسمه سنت پاول قرار دارد.

در انتهای شمالی کلیسا نیز ، دری برنزی به نام در مقدس ، کار گذاشته شده که فقط برای جشن های بزرگ باز می شود و دیوارهای اطراف آن آجری هستند و فقط پاپ مسئولیت بازکردن این در را برعهده دارد. 

علاوه بر آن در دیگری نیز در انتهای سمت چپ کلیسا قرار دارد که به آن در مردگان می گویند ؛ چون طبق سنت ، مردم در مراسم سوگواری از این در خارج می شده اند . 

داخل کلیسا مجسمه های فراوانی از مقدسان و بنیان گذاران ادیان مختلف گذاشته شده و یکی از آن ها مجسمه پیتا ، اثر میکل آنژ ، است که مریم مقدس روی صخره ای نشسته و با چهره ای غمگین ، جنازه مسیح را در دستانش نگه داشته است . 

این مجسمه در راهرو سمت راست در ورودی قرار دارد . از صحن شمالی کلیسا که بین کلیسا و کاخ واتیکان واقع شده ، مردم می توانند پله ها و یا از طریق آسانسوری که به همین منظور طراحی شده تا پای قوس گنبد کلیسا رفته و از آنجا پله های مارپیچ ، طولانی و باریکی بالا رفته تا به بالای گنبد برسند.

از روی بام کلیسا و از پشت مجسمه های بزرگ بالای آن می توان میدان سنت پیتر و کشور واتیکان را تماشا کرد. در این کلیسا علاوه بر دعا و مناجات ، مراسم ازدواج و برنامه های خاص نیز برگزار می شود.

بازدید : هر روز به استثنا چهارشنبه ها از ساعت7 تا 18:30

 

تصاویر

سایر جاذبه ها

به این مطلب امتیاز دهید:
امتیاز کاربران 0.0 (0 نفر)
برچسب ها
تور ایتالیا دیدنی های ایتالیا جاذبه های گردشگری رم دیدنی های رم ایتالیا تور رم تور اطلاعات گردشگری رم رم

ارسال نظر

شرکت خدمات گردشگری یاسمین پارسه

بلوار میرداماد, میدان مادر (محسنی), خیابان وزیری پور, کوچه کاووسی, پلاک ۶۲ واحد۳

۰۲۱-۲۲۲۶۱۰۰۲

۰۲۱-۲۲۲۷۲۱۹۹

info@iranjasminco.com